043691
KFD0-TR-Ex1
RTD Converter
1-channel isolated barrier, 24 V DC supply (loop powered), 2- or 3-wire Pt100 RTD input, Output 4 mA .. 20 mA, temperature linearization selectable, DIP switch selectable ranges, Sensor breakage detectionpa. This isolated barrier is used for intrinsic safety applications. It is a loop-powered isolator that converts the resistance from a 3-wire RTD in the hazardous area to a 4 mA .. 20mA signal in the safe area. A selectable analog linearization ensures a temperature linear 4 mA .. 20mA output between 25 °C .. 375 °C. It also features conveniently located DIP switches, rotary switches and potentiometers to make field calibration easy.
| Signal type: | Analog input |
| Rated voltage: | 12 ... 35 V DC loop powered |
| Power dissipation: | 0.4 W |
| Connection side: | field side |
| Connection: | terminals 1, 2-, 3+ suitable for Pt100, 2- and 3-wire connection |
| Lead resistance: | max. 100 Ω per line |
| Measuring current: | approx. 1 mA |
| Connection side: | control side |
| Connection: | terminals 9+, 8- |
| Load: | (U -12 V) / 0.02 A |
| Current output: | 4 ... 20 mA , limited to ≤ 35 mA |
| Fault signal: | upscaling ≥ 22 mA (limited to 35 mA) |
| Measurement range: | span without linearization 25 ... 800 °C (77 ... 1472 °F)/with linearization 25 ... 375 °C (77 ... 707 °F), both adjustable zero point without linearization -200 ... 400 °C (-328 ... 752 °F)/with linearization -30 ... 375 °C (-22 ... 707 °F), both adjustable |
| Deviation: After calibration: | 0.1 % of full-scale value incl. linearity and hysteresis |
| Deviation: Influence of ambient temperature: | span and zero point 0.015 % / K or ± 10 mΩ / K |
| Deviation: Influence of supply voltage: | 6.5 ppm/V |
| Rise time: | 250 ms |
| Input/Output: | available |
| Control elements: | DIP-switch rotary switch |
| Configuration: | via DIP switches via rotary switch |
| Labeling: | space for labeling at the front |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 (industrial locations) |
| Insulation coordination: | EN 50178 |
| Galvanic isolation: | EN 50178 |
| Degree of protection: | IEC 60529 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: | screw terminals |
| Mass: | approx. 150 g |
| Dimensions: | 20 x 119 x 115 mm (0.8 x 4.7 x 4.5 inch) , housing type B2 |
| Mounting: | on 35 mm DIN mounting rail acc. to EN 60715:2001 |
| EU-Type Examination Certificate: | ZELM 00 ATEX 0036 |
| Electromagnetic compatibility: Marking: | II (1)GD [EEx ia] IIC |
| Electromagnetic compatibility: Voltage: | 16.1 V |
| Electromagnetic compatibility: Current: | 33 mA |
| Electromagnetic compatibility: Power: | 131 mW |
| Certificate: | TÜV 01 ATEX 1777 X |
| Electromagnetic compatibility: Marking: | II 3G Ex nA II T4 |
| Galvanic isolation: Input/Output: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 , EN 60079-11:2012 , EN 60079-15:2010 |
| CSA approval: Control drawing: | 116-0132 |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | SG |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |