033499
NCN100-F23-E2-V1
Inductive sensor
Series: Rectangular type, Housing material: ABS (TSG), bottom Al, Output type: 3-wire, Installation: non-flush, Type of voltage: DC, Connection type: Connector plug M12 x 1 , 4-pin, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 100 mm |
| Installation: | non-flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 81 mm |
| Actual operating distance: | 90 ... 110 mm typ. |
| Reduction factor rAl: | 0.37 |
| Reduction factor rCu: | 0.35 |
| Reduction factor r304: | 1 |
| Reduction factor rBrass: | 0.47 |
| Output type: | 3-wire |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Switching frequency: | 0 ... 10 Hz |
| Hysteresis: | typ. 8 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 3 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 200 mA, switching element on: | 1.3 ... 2.2 V typ. 1.9 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| Off-state current: Off-state current UB = 1.1 x Ue, switching element off: | 0 ... 0.5 mA |
| No-load supply current: | ≤ 20 mA |
| Time delay before availability: | ≤ 90 ms |
| Operating voltage indicator: | LED, green |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| MTTFd: | 911 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | Connector plug M12 x 1 , 4-pin |
| Housing material: | ABS (TSG), bottom Al |
| Sensing face: | ABS |
| Degree of protection: | IP67 |
| Note: | The mounting conditions must be checked on a case-by-case basis depending on the application in question. |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | DE |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |