015196
NJ6-22-SN-G-Y15196
Inductive sensor
Series: Cylindrical type, Housing diameter: 28.3 mm (PG21), Housing material: Stainless steel 1.4305 / AISI 303, Output type: 2-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: cable silicone , 2 m, Degree of protection: IP68fa
| Switching function: | Normally closed (NC) |
| Output type: | NAMUR with safety function |
| Rated operating distance: | 6 mm |
| Installation: | flush |
| Assured operating distance: | 0 ... 4.86 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.4 |
| Reduction factor rCu: | 0.3 |
| Reduction factor r304: | 0.85 |
| Output type: | 2-wire |
| Nominal voltage: | 8 V |
| Operating voltage: | 5 ... 25 V |
| Switching frequency: | 0 ... 2000 Hz |
| Current consumption: Measuring plate not detected: | min. 3 mA |
| Current consumption: Measuring plate detected: | ≤ 1 mA |
| Standard conformity: NAMUR: | EN 60947-5-6:2000 IEC 60947-5-6:1999 |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| Ambient temperature: | -40 ... 100 °C (-40 ... 212 °F) |
| Connection type: | cable silicone , 2 m |
| Core cross-section: | 0.75 mm2 |
| Housing material: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Sensing face: | PBT |
| Degree of protection: | IP68 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | DE |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |