003798
SJ15-WS
Inductive slot sensor
Series: Slot type, Housing material: PBT, Output type: 2-wire, Type of voltage: AC, Connection type: cable PVC , 2 m, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | Two-wire |
| Slot width: | 15 mm |
| Depth of immersion (lateral): | 18.5 ... 20.5 mm |
| Output polarity: | AC |
| Output type: | 2-wire |
| Operating voltage: | 20 ... 253 V AC |
| Switching frequency: | 0 ... 25 Hz |
| Hysteresis: | typ. 5% |
| Voltage drop: | Typ. 4 V at 40 ... 500 mA load current Typ. 5 V at 15 ... 40 mA load current Typ. 7 V at 5 ... 15 mA load current |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 200 mA, switching element on: | 3.5 V |
| Momentary current (20 ms, 0.1 Hz): | max. 4000 mA |
| Operating current: | 5 ... 500 mA |
| Off-state current: | ≤ 2 mA |
| MTTFd: | 1553 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | Certified by China Compulsory Certification (CCC) |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Connection type: | cable PVC , 2 m |
| Core cross-section: | 0.75 mm2 |
| Housing material: | PBT |
| Degree of protection: | IP67 |
| Note: | 1) In the temperature range below 0 °C, permissible operating voltage Ub 80...253 V Safety fuse ≤ 2 A (quick-blow) according to IEC 60127-2 Sheet 1 Recommendation: after a short circuit, check that the device is functioning correctly. |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | ID |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |