000014
1-1350
Initiator tester
Initiator testerfa. The proximity switch testing device 1-1350 is suitable for testing all DC initiators in 2, 3 and 4-wire technology (npn and pnp). Either 0 V, 18 V or a sensor test signal are available via four connections on the front of the housing. The functional state and the battery state of the device can be tested and indicated via an LED via a push button.
| Operating voltage: | 18 V, two 9 V block batteries included with delivery |
| Connection: | 4 connection terminals for 0 V, 18 V (pulsed, testoutput 1 and 2) |
| Dimensions: | 110 mm x 68 mm x 33 mm |
| Note: | NAMUR sensors are not tested in accordance with EN 60079-11 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | DE |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |