66900022
MLDSET-M1-1300L
MLDSET-M1-1300L - Safety sensor set
| Series: | MLDSET |
| Special version: | Integrated muting indicator |
| Functions: | Start/restart interlock (RES), selectable, Alternative connection for second muting signal, Contactor monitoring (EDM), selectable, Muting enable function, Muting-timeout extension |
| Reflective element for laser alignment aid: | No |
| Muting type: | Sequence controlled 2-sensor muting |
| Type: | 4, IEC/EN 61496 |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | e, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 6.6E-09 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 4, EN ISO 13849 |
| Operating range: | 0 ... 8 m |
| Number of beams: | 2 Piece(s) |
| Beam spacing: | 500 mm |
| Type of muting sensors: | PRK 25B retro-reflective photoelectric sensors |
| With device column: | Yes |
| Number of muting sensors: | 2 Piece(s) |
| Column height without foot: | 1,300 mm |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27272703 |
| eCl@ss 9.0: | 27272703 |
| ETIM 5.0: | EC001832 |
| ETIM 6.0: | EC001832 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 19,86 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |