63001127
MC330-S2-C02M12-A
MC330-S2-C02M12-A - Magnetically coded sensor
| Series: | MC330 |
| Functions: | Integration in control circuits up to category 4 in accordance with EN ISO 13849-1, Safety system in combination with an evaluation unit such as the MSI-SR-LC21 safety relay or the MSI 400 safety controller. |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | Up to 4, depending on evaluation, 1 sensor connected, EN ISO 13849-1 |
| B10d: | 20,000,000 number of cycles |
| Protective circuit: | Short circuit protected, Via e.g. MSI-MC311, MSI 400, Current limitation |
| Contact allocation: | 2NO |
| Contact type: | Reed contacts (magnetically sensitive) |
| Requirement on the voltage supply when used acc. to cULus (UL 508): | Class 2 Circuits |
| Max. switching voltage: | 27 V AC/DC |
| Switching current, max.: | 100 mA |
| Built-in fuse: | 100 mA (per safety contact) |
| Response time: | 3 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Contact connection |
| Type of connection: | Cable with connector |
| Cable length: | 200 mm |
| Sheathing material: | PVC |
| Cable color: | Gray |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Design: | Cylindrical |
| Thread size: | M30 x 3.5 mm |
| Dimension: | 36 mm |
| Housing material: | Plastic, Glass fiber reinforced (PPS), self-extinguishing |
| Net weight: | 134 g |
| Housing color: | Red |
| Type of fastening: | Mounting thread |
| Installation position: | Arbitrary, provided housing markings are aligned |
| Switch type: | Type 4 interlock device, contactless actuation, EN ISO 14119 |
| Approach actuation directions: | 3-dimensional |
| Mechanical life time: | 10,000,000 actuation cycles |
| External actuator: | Magnetically coded |
| Cut-out point (OFF), min.: | 15 mm |
| Assured cut-out distance (Sar), min.: | 18 mm |
| Assured cut-in distance (Sao), max.: | 6 mm |
| Switching tolerance (without ferromagnetic materials in immediate vicinity): | -1 ... 1 mm |
| Distance to other magnetic sensors, min.: | 50 mm |
| Approach speed, min.: | 0.05 m/s |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 70 °C |
| Degree of contamination: | 3, EN 60947-1 |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Certifications: | c UL US, TÜV Süd |
| Test procedure for EMC in accordance with standard: | EN 60947-5-3, EN 61000-6-2, EN 61000-6-3 |
| Test procedure for oscillation in accordance with standard: | EN 60947-5-3 |
| Test procedure for shock in accordance with standard: | EN 60947-5-3 |
| Customs tariff number: | 90328900 |
| eCl@ss 8.0: | 27272402 |
| eCl@ss 9.0: | 27272402 |
| ETIM 5.0: | EC002544 |
| ETIM 6.0: | EC002544 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Italien |
| EAN: | |
| Waga: | 0,10 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |