63000000
ESB200-4TR-C
ESB200-4TR-C - E-Stop button
| Series: | ESB200 |
| Functions: | E-STOP control device in accordance with EN 60947-5-5 |
| SIL: | Up to 3, IEC 61508 |
| Performance Level (PL): | Up to and including e, EN ISO 13849-1 |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | Up to incl. 4 (depending on wiring), EN ISO 13849 |
| B10d: | 600,000 number of cycles |
| Life expectancy contact: | 20,000,000 switching cycles |
| Protective circuit: | Short circuit protected |
| Usage category at DC 13: | Ue/Ie: 24 V / 2.5 A, 48 V / 1.3 A, 125 V / 0.6 A, 250 V /0.3 A, EN 60947-5-1 |
| Usage category at AC 15: | Ue/Ie: 24 V / 6 A, 48 V / 6 A, 120 V / 6 A, 250 V / 6 A, 400 V / 3 A, EN 60947-5-1 |
| Contact allocation: | 2NC + 1NO |
| Contact opening: | Force-fit |
| Short circuit protected: | 500 V, 10 A, type gG/gL, IEC 60269-1 |
| Rated insulation voltage: | 600 V AC/DC |
| Conventional thermal current, max.: | 10 A |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Number of cable entries: | 5 Piece(s) |
| Function: | Contact connection |
| Type of connection: | Terminal |
| No. of pins: | 6 -pin |
| Connection cross sections: | 1 x 0.5 mm² to 2 x 2.5 mm², wire |
| Dimension (W x H x L): | 80 mm x 102.3 mm x 72 mm |
| Housing material: | Plastic, Glass fiber reinforced (PPS), self-extinguishing |
| Electrical contact material: | Silver alloy |
| Net weight: | 240 g |
| Housing color: | Black, Yellow, RAL 1023 |
| Type of fastening: | Wall mounting, Through-hole mounting |
| Type of cable entry: | M16 x 1.5 |
| Installation position: | Arbitrary |
| Switch type: | E-Stop command device, ISO 14119 |
| Switching principle: | Slow-action contact |
| Mechanical life time: | 300,000 actuation cycles, IEC 60947-5-1 |
| Actuation frequency, max.: | 3,600 per hour, IEC 60947-5-1 |
| Type of actuation: | Red button |
| Button actuation force: | 25 N |
| Sensor material: | Plastic |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 80 °C |
| Degree of contamination: | 3, EN 60947-1 |
| Degree of protection: | IP 67, IP 69K |
| Certifications: | c UL US |
| Customs tariff number: | 85369095 |
| eCl@ss 8.0: | 27371244 |
| eCl@ss 9.0: | 27371244 |
| ETIM 5.0: | EC002034 |
| ETIM 6.0: | EC002034 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Italien |
| EAN: | |
| Waga: | 0,25 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |