549954
MSI-MD-FBX
MSI-MD-FBX - Muting interface
| Series: | MSI-MD-FB |
| Functions: | Muting enable function, Muting-timeout extension, Timing controlled 2-sensor muting |
| Restart: | Automatic, Manual |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | e, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 2.5E-09 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 4, EN ISO 13849 |
| Protective circuit: | Short circuit protected, Overvoltage protection, Polarity reversal protection |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -20 ... 20 %, Compensation necessary at 20 ms voltage dip, min. 250 mA (+ external loads) |
| Current consumption, max.: | 150 mA, Without external load |
| Residual ripple: | -5 ... 5 %, From UB |
| Number of safety-related switching inputs: | 2 Piece(s) |
| Number of digital switching inputs: | 8 Piece(s) |
| Type: | Digital switching input |
| Switching voltage high, min.: | 27 V |
| Switching voltage low, max.: | 2.5 V |
| Switching voltage, typ.: | 24 V |
| Voltage type: | DC |
| Function: | Control input for Reset, Control input, reset of the control |
| Function: | Control input, muting sensor 1 of the control |
| Function: | Control input, muting enable/muting timeout |
| Function: | Control input for Reset |
| Function: | Control input for muting sensor 3, Control input for muting sensor 1, Control input for muting sensor 2, Control input for muting sensor 4 |
| Type: | Safety switching input |
| Voltage type: | DC |
| Switching voltage high, min.: | 27 V |
| Switching voltage low, max.: | 18 V |
| Switching voltage, typ.: | 24 V |
| Number of safety-related switching outputs (OSSDs): | 2 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 3 Piece(s) |
| Type: | Safety-related switching output OSSD |
| Switching voltage high, min.: | 18 V |
| Switching voltage low, max.: | 2.5 V |
| Switching voltage, typ.: | 24 V |
| Voltage type: | DC |
| Switching current, max.: | 380 mA |
| Load inductivity: | 2,000 µH |
| Load capacity: | 0.3 µF |
| Residual current, max.: | 0.2 mA |
| Residual current, typ.: | 0.002 mA |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Type: | Digital switching output |
| Switching voltage, typ.: | 24 V |
| Voltage type: | DC |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Function: | "Error" signal output |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Function: | ReadyForReset signal output |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Function: | "Muting state" signal output |
| Restart delay time: | 100 ms |
| Number of connections: | 8 Piece(s) |
| Function: | Machine interface |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 8 -pin |
| Function: | Connection - safety sensor |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Function: | Connection - muting indicator |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Function: | Connection - acknowledgment unit |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Function: | Connections for four muting sensors |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Function: | Service interface |
| Type of connection: | USB |
| Connector type: | USB 2.0 Micro-B |
| Permissible conductor cross section, typ.: | 0.25 mm² |
| Length of connection cable, max.: | 50 m |
| Dimension (W x H x L): | 60 mm x 38.3 mm x 225 mm |
| Net weight: | 560 g |
| Housing color: | Yellow |
| Type of fastening: | Mounting plate, Mounting plate with L-angle, Through-hole mounting |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 14 Piece(s) |
| Operational controls: | DIP switch |
| Function of the operational control: | Selection of operating mode |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 60 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 70 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 0 ... 95 % |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | TÜV Süd, c CSA US |
| Test procedure for oscillation in accordance with standard: | IEC/EN 60068-2-6 |
| Shock resistance: | 100 m/s² |
| Test procedure for shock in accordance with standard: | IEC/EN 60068-2-6 |
| US patents: | US 6,418,546 B |
| Customs tariff number: | 85369095 |
| eCl@ss 8.0: | 27371811 |
| eCl@ss 9.0: | 27371811 |
| ETIM 5.0: | EC001448 |
| ETIM 6.0: | EC001448 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 0,80 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |