LS318BI/9D-200-M12
LS318BI/9D-200-M12 - Throughbeam photoelectric sensor transmitter
| Series: | 318B |
| Operating principle: | Throughbeam principle |
| Device type: | Transmitter |
| Special version: | Deactivation input |
| Operating range: | 0 ... 16 m |
| Operating range limit: | 0 ... 23 m |
| Light source: | LED, Infrared |
| Protective circuit: | Short circuit protected, Polarity reversal protection |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC, Incl. residual ripple |
| Residual ripple: | 0 ... 15 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 15 mA |
| Number of deactivation inputs: | 2 Piece(s) |
| Function: | Signal IN, Voltage supply |
| Type of connection: | Cable with connector |
| Cable length: | 200 mm |
| Number of conductors: | 4 -wire |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Plastic |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Thread size: | M18 x 1 mm |
| Dimension (Ø x L): | 18 mm x 46 mm |
| Housing material: | Plastic, ABS |
| Lens cover material: | Plastic |
| Net weight: | 20 g |
| Ambient temperature, operation: | -40 ... 50 °C |