50144357
KDS PB-M12-4A-M12-8A-P0-020
KDS PB-M12-4A-M12-8A-P0-020 - Interconnection cable
| Suitable for interface: | PROFIBUS DP |
| Operating voltage: | Max. 30 V AC/DC |
| Rated operating current: | 2,000 mA |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| No. of pins: | 8 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Version: | Axial |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Encoding: | B-coded |
| Version: | Axial |
| Lock: | Screw fitting, nickel-plated diecast zinc, recommended torque 0.6 Nm, self-locking |
| Sheathing color: | Gray |
| Shielded: | Yes |
| Silicone-free: | Yes |
| Cable design: | Interconnection cable |
| Cable length: | 2,000 mm |
| Sheathing material: | PUR |
| Wire insulation: | PP |
| Suitability for drag chains: | Yes |
| Properties of the outer sheathing: | Free of CFC, cadmium, silicone, halogen and lead, matt, low-adhesion, abrasion-resistant, easily machine-processable |
| Resistance of the outer sheathing: | Hydrolysis and microbe resistant, good oil, gasoline and chemical resistance in accordance with VDE 0472 part 803 test B, flame retardant in accordance with UL 1581 VW1 / CSA FT1 / IEC 60332-1, IEC 60332-2-2 |
| Width across flats: | 13 mm |
| Bending cycles: | 5,000,000 Piece(s) |
| Bending radius, flexible laying, min.: | Min. 12 x cable diameter |
| Bending radius, stationary laying, min.: | Min. 7.5 x cable diameter |
| Degree of protection: | IP 67, IP 65, IP 66K |
| Customs tariff number: | 85444290 |
| eCl@ss 8.0: | 27279218 |
| eCl@ss 9.0: | 27060311 |
| ETIM 5.0: | EC001855 |
| ETIM 6.0: | EC001855 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Tschechische Republik |
| EAN: | |
| Waga: | 0,15 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |