50136154
ODSL 96B M/L-2000 Ex d
ODSL 96B M/L-2000 Ex d - Optical distance sensor
| Series: | 96 |
| Type of scanning system: | Against object |
| Special version: | Ex-protected |
| Light source: | Laser, Red |
| Laser class: | 2, IEC / EN 60825-1:2014 |
| Light spot size [at sensor distance]: | 2 mm x 6 mm [2,000 mm] |
| Measurement range: | 150 ... 2,000 mm |
| Resolution: | 1.0 ... 3.0 mm |
| Accuracy: | 1.5 % |
| Reference value, accuracy: | Measurement distance |
| Repeatability: | 0.5 % |
| Reference value repeatability: | Measurement distance |
| Measurement time: | 1 ... 5 ms |
| Referencing: | No |
| Black/white behavior: | 1 % |
| Optical distance measurement principle: | Triangulation |
| Supply voltage UB: | 18 ... 30 V, DC |
| Type: | IO-Link |
| Specification: | V1.0.1 |
| Type of connection: | Cable |
| Cable length: | 15,000 mm |
| Number of conductors: | 5 -wire |
| Dimension (W x H x L): | 150 mm x 150 mm x 124 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast zinc |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 3,941 g |
| Operational controls: | PC software, Membrane keyboard |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 50 °C |
| Ambient temperature, storage: | -30 ... 70 °C |
| Ex device category: | 2D, 2G |
| Ex-Zone: | 1, 21 |
| Degree of protection: | IP 69K, IP 67 |
| Protection class: | II |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 90318020 |
| eCl@ss 8.0: | 27270801 |
| eCl@ss 9.0: | 27270801 |
| ETIM 5.0: | EC001825 |
| ETIM 6.0: | EC001825 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 4,60 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |