PSU-05A-1P-24V-S
PSU-05A-1P-24V-S - Power supply unit
| Series: | PSU 100 |
| Number of phases: | 1 Piece(s) |
| Efficiency: | 84% (230 V AC) |
| Overvoltage category: | III |
| Input voltage: | 100 ... 265 V AC |
| Input current: | 2 A (110 V AC) / 1.16 A (230 V AC) |
| Output voltage: | 24 V DC (SELV), ±1% / 22.5 ... 28 V adjustable |
| Output current: | 5 A |
| Number of connections: | 2 Piece(s) |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Screw terminal |
| No. of pins: | 3 -pin |
| No. of pins: | 2 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 53 mm x 125 mm x 115 mm |
| Housing material: | Plastic |
| Net weight: | 550 g |
| Type of display: | LED |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 70 °C |
| Ambient temperature, storage: | -25 ... 85 °C |