CSL710-T20-2070.A-M12
CSL710-T20-2070.A-M12 - Light curtain transmitter
| Series: | 710 |
| Operating principle: | Throughbeam principle |
| Device type: | Transmitter |
| Application: | Precise object detection |
| Special version: | Parallel-beam scanning, Crossed-beam scanning, Diagonal-beam scanning |
| Operating range: | Guaranteed operating range |
| Operating range: | 0.3 ... 7 m |
| Operating range limit: | Typical operating range |
| Operating range limit: | 0.2 ... 9 m |
| Measurement field length: | 2,070 mm |
| Number of beams: | 104 Piece(s) |
| Beam spacing: | 20 mm |
| Light source: | LED, Infrared |
| LED light wavelength: | 940 nm |
| Minimum object diameter: | 30 mm |
| Supply voltage UB: | 18 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 15 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 435 mA, The specified values refer to the entire package consisting of transmitter and receiver. |
| Readiness delay: | 400 ms |
| Cycle time: | 3.52 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Plug outlet: | Axial |
| Function: | Voltage supply, Connection to receiver, Sync-input |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 29 mm x 35.4 mm x 2,153 mm |
| Housing material: | Metal, Aluminum |
| Lens cover material: | Plastic / PMMA |
| Net weight: | 2,150 g |
| Housing color: | Red |
| Type of fastening: | Groove mounting, Via optional mounting device |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 1 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 60 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 70 °C |