GS 754B/D3-27-S12
GS 754B/D3-27-S12 - Forked photoelectric sensor
| Series: | 754 |
| Measurement field length: | 25 mm |
| Light source: | LED, Infrared |
| System resolution: | a: 0.1 mm (mode 1 ... 5), b: 0.014 mm (Mode 7) |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Type: | RS 422 |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Mouth width: | 27 mm |
| Mouth depth: | 42 mm |
| Dimension (W x H x L): | 19.4 mm x 82.1 mm x 91 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast zinc |
| Lens cover material: | Plastic / PMMA |
| Net weight: | 270 g |
| Type of configuration: | Software |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 50 °C |
| Ambient temperature, storage: | -30 ... 70 °C |