LRT 8/24.04-50-S12
LRT 8/24.04-50-S12 - Luminescence sensor
| Series: | 8 |
| Application: | Detection of any kind of luminescence, Detection of white paper |
| Special version: | Autocollimation |
| Operating range, white paper: 50 x 50 mm: | 0 ... 0.15 m |
| Light source: | LED, UV |
| Light spot size [at sensor distance]: | 22 mm [100 mm] |
| Receive filter: | 400 ... 750 nm |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching element: | Transistor, NPN |
| Switching frequency: | 1,500 Hz |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 15 mm x 48 mm x 38 mm |
| Housing material: | Metal, Zinc |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 70 g |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 60 °C |