DDLS 200/500.2-20-H
DDLS 200/500.2-20-H - Optical data transmission
| Series: | DDLS 200 |
| Working range: | 200 ... 500,000 mm |
| Light source: | LED, Infrared |
| Usable opening angle transmitter: | 1 ° |
| Supply voltage UB: | 18 ... 30 V, DC |
| Number of digital switching inputs: | 1 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Type: | RS 422, Interbus-S |
| Transmission speed: | 2 Mbit/s |
| Number of connections: | 3 Piece(s) |
| Type of connection: | Terminal |
| Cable gland: | M16 |
| No. of pins: | 8 -pin |
| Cable gland: | M16 |
| No. of pins: | 10 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 89.25 mm x 196.5 mm x 111.8 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast aluminum |
| Net weight: | 1,245 g |
| Type of display: | LED, Bar graph |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 50 °C |
| Ambient temperature, storage: | -30 ... 70 °C |