8063614
IE-FKSY4.029-2/16/S2171/S3941
Receptacle single-ended cordset, M12 female, straight, Industrial Ethernet, 4 poles, D-coded, front wall-mounting, shielded
Shielded, PUR-cable for industrial applications. The cable is CMX-verified or meets the Cat5e (electrical properties of EN 50288-2-1) requirements. Materials and a constructive setup allow for increased mechanical stresses (abrasion, bending, vibrations etc.) of the cable. A drag-chain application with up to 3 million bending cycles is possible.
| Outer diameter of jacket: | 6,50 mm |
| Material: | PUR |
| Connector: | female, straight, M12 |
| Number of pins: | 4 |
| Wire insulation material: | FRNC |
| Wire colors: | YE/OG ; WH/BU |
| Rated voltage: | 250V |
| Bending radius (fixed): | 4 x Ø-cable |
| Temperature range (fixed): | -40°C...+75°C |
| Temperature range (repeated): | -30°C...+70°C |
| Contact material: | Metal, CuZn, gold-plated |
| Grip body material: | Plastic, hot melt, transparent |
| Rated voltage cable: | 600V UL rating |
| Special features: | flame retardant, seawater resistant, recyclable, LABS free, RoHs compliant, acid- and alkali resistant, ozone resistant, UV resistant, hydrolysis proof, drag chain-adapted, halogen free, oil resistant, high flexibility, microbes resistant, UN ECER118, PROFINET Type C |
| Material of external sealing: | NBR |
| Adjustable fixing screw: | No |
| Connecting type: | Cable |
| Standards: | IEC 61076-2-101 |
| Degree of protection (mounted): | IP65, IP67, IP68 |
| Mounting direction: | Front wall-mounting (without fixing screw) |
| Mechanical life-cycle: | >100 mating cycles |
| Receptacle housing material, conecting-plug: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Degree of pollution: | 3 |
| Shielding: | with shielding |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |