70114054
ICRL-U-5RJ45-G-DIN
Unmanaged Gigabit Ethernet-Switch ICRL-U-5RJ45-G-DIN
The ICRL-U-5RJ45-G-DIN is a compact unmanaged industrial switch with five 10/100/1000BASE-T(X) ports, which ensures high switching performance and easy installation. Along with its high switching performance, it supports multiple internal performance features, such as 9K bytes Jumbo Frame, Flow Control, it ensures quality traffic transmission. The switch is designed for operating reliably under harsh environments, it supports one alarm relay to indicate fault conditions when a power failure occurs, users can quickly handle the emergency and shorten the failover time. It has an IP31 rugged mental housing that provides great injection protection and heat dispersion capability that supports a wide operating temperature range, and it complies to EN50121-4 Track Side Standard so that can ensure the EMC protection capability.
| UL File Number: | E185778 |
| Auto-MDI(-X): | yes |
| Autonegotiation: | yes |
| Standards: IEEE 802.3 10BASE-T: | yes |
| Standards: IEEE 802.3u 100BASE-TX: | yes |
| Standards: IEEE 802.3x Flow Control and Back-pressure: | yes |
| Standards: IEEE 802.3ab 1000BASE-T: | yes |
| LED indication: | see manual |
| Rated operating voltage: | 10 ... 60 V DC |
| Power consumption: | 3 W |
| General information: | Redundant power, power fault alarm, relay output rating 1A Max. @ 24V DC |
| Nominal voltage: | 24 V DC |
| Interface type: | Industrial Ethernet |
| Physical: | RJ45 |
| Transfer rate: | 10/100/1000 Mbps |
| Number/Type: | 5 x RJ45 |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN61000-6-2, EN55024 , EN61000-6-4, EN55032 |
| Emitted interference: | AS/NZ5 CISPR 32, FCC Part 15 Subpart B Class A , ICES-003 , EN61000-6-4, EN55032 |
| Noise immunity: | EN 55024, EN61000-6-2 |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | max. 95 % |
| Altitude: | 0 ... 3048 m |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: | Power Supply Terminal Block Fieldbus 5 x RJ45 |
| Material: Housing: | aluminium, black |
| Mass: | 650 g |
| Construction type: | Cabinet module |
| Mounting: | DIN rail or direct panel mounting |
| ECCN: | |
| País de origen: | TW |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |