70104877
ICE2-8IOL-G65L-V1D
EIP/MOD Fieldbus module
EtherNet/IP IO-Link master with 8 inputs/outputsfa
| UL File Number: | E360395 |
| LED indication: | see manual |
| Rotary switch: | Setting the IP address |
| Rated operating voltage: | 20 ... 30 V DC |
| Nominal voltage: | 24 V DC |
| Current consumption: | typ. 120 mA |
| Current loading capacity: | Max. 2 x 16 A per module (Loop-through current via L-coded power supply) Total current: max. 6.7 A per module |
| Galvanic isolation: | between US and UA |
| Interface type: | Industrial Ethernet |
| Physical: | M12, D-coded |
| Protocol: | EtherNet/IP + Modbus TCP + OPC UA |
| Transfer rate: | 10/100 Mbps |
| Number/Type: | 8 x IO-Link Class A (X1 – X8) Configurable as: Max. 8 IO-Link and 8 digital inputs Max. 16 digital inputs Max. 8 digital inputs and 8 digital outputs short-circuit protected |
| Sensor supply: | Port 1: max. 1.6 A Via L+ (pin 1) Port 3: max. 1 A via L+ (pin 1) Ports 2 and 4 – 8: max. 500 mA per port via L+ (pin 1) |
| Output rated operating current: | max. 200 mA Per port via C/Q (pin 4) |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61000-6-2 , EN 61000-6-4 |
| Degree of protection: | EN 60529 |
| Fieldbus standard: | Type 1 according to IEC 61131-2, EN 61131-9 |
| Electrical safety: | CSA C22.2 No. 61010-1-12 UL 61010-1, IEC 61010-2-201 |
| Emitted interference: | EN 61000-6-4, FCC Part 15 Subpart B, ICES-001, AS/NZS CISPR 11 |
| Noise immunity: | EN 61000-6-2 , EN 61131-2 , EN 61131-9 |
| Shock resistance: | EN 60068-2-27 |
| Ambient temperature: | -25 ... 60 °C (-13 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | max. 95 % |
| Altitude: | 0 ... 2000 m |
| Shock and impact resistance: | 15g, 11ms, half-sine |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | Power Supply M12, L-coded Fieldbus M12, D-coded Inputs/Outputs M12, A-coded |
| Material: Housing: | Molded Polyamide 66 |
| Mass: | 454 g |
| Tightening torque, fastening screws: | 8 Nm |
| Tightening torque, cable gland: | max. 0.5 Nm |
| ECCN: | |
| País de origen: | US |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |