305376
DT6S-G-BK1,5M-PVC-U2
Female connector
Female cordset single-ended Deutsch socket straight, 6-pin, PVC cable black, oil resistantfa
| Connector 1: Connection: | socket |
| Connector 1: Construction type: | Deutsch connectors |
| Connector 1: Style: | straight |
| Connector 1: Locking: | Snap locking |
| Connector 1: Number of pins: | 6 |
| Connector 2: Connection: | cable end |
| Operating voltage: | max. 48 V AC / 60 V DC |
| Operating current: | max. 8 A Per contact |
| Degree of protection: | EN 60529 |
| Flammability: | UL 1581 , DIN EN 60332-1-2 |
| Oil resistance: | DIN EN 60811-2-1 |
| Ambient temperature: Plug connector: | -40 ... 125 °C (-40 ... 257 °F) |
| Ambient temperature: Cable, fixed: | -40 ... 105 °C (-40 ... 221 °F) |
| Ambient temperature: Cable, flexing: | -20 ... 105 °C (-4 ... 221 °F) |
| Pollution degree: | 3 |
| Plug connector: Loosening protection: | available |
| Degree of protection: | IP68 |
| Cable: | according to IEC/EN 60228 (DIN VDE 0295) class 6 |
| Plug connector: Sheath diameter: | 7.6 mm |
| Plug connector: Bending radius: | > 10 x cable diameter, moving > 5 x cable diameter, fixed |
| Plug connector: Sheath stripping force: | max. 60 N / 300 mm |
| Plug connector: Sheath color: | black (similar to RAL 9005) |
| Plug connector: Number of cores: | 6 |
| Plug connector: Core cross-section: | 0.5 mm2 |
| Plug connector: Cores color: | Core 1: white Core 2: red Core 3: green Core 4: yellow Core 5: black Core 6: grey |
| Plug connector: Core construction: | 28 x 0.15 mm ∅ |
| Plug connector: Length: | 1.5 m |
| Plug connector: Cable code: | Li Y YM 6 x 0,5 |
| Halogen-free: | yes |
| Plug connector: Body: | PA, black |
| Plug connector: Contact surface: | Ni |
| Plug connector: Flammability: | V-2 |
| Cable: Sheathing: | PVC |
| Cable: Core insulation: | PVC |
| Cable: Oil resistance: | yes |
| Cable: Flammability: | FT1 , VW-1 |
| ECCN: | |
| País de origen: | HU |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |