276318
FB3205B3
HART Transmitter Power Supply, Input Isolator
4-channel, Inputs Ex ia, Installation in suitable enclosures in Zone 1, Module can be exchanged under voltage (hot swap)pa
| Occupied slots: | 2 |
| Connection: | backplane bus |
| Rated voltage: | 12 V DC , only in connection with the power supplies FB92** |
| Power dissipation: | 1.5 W |
| Power consumption: | 2.7 W |
| Connection: | backplane bus |
| Interface: | manufacturer-specific bus to standard com unit |
| Number of channels: | 4 |
| Suitable field devices: Field device: | pressure converter |
| Suitable field devices: Field device [2]: | flow converter |
| Suitable field devices: Field device [3]: | level converter |
| Suitable field devices: Field device [4]: | Temperature Converter |
| Field device interface: Connection: | 2-wire transmitter |
| Field device interface: Connection [2]: | 3-wire transmitter |
| Field device interface: Connection [3]: | 4-wire transmitter |
| Connection: | 2-wire transmitter (HART): Supply circuit: channel I 1+, 2-, channel II 5+, 6-, channel III 9+, 10-, channel IV 13+, 14- 3-wire transmitter: Supply circuit: channel I 1+, 4-, channel II 5+, 8-, channel III 9+, 12-, channel IV 13+, 16- Measurement loop: channel I 3+, 4-, channel II 7+, 8-, channel III 11+, 12-, channel IV 15+, 16- 4-wire transmitter (powered externally): Measurement loop: channel I 3+, 4-, channel II 7+, 8-, channel III 11+, 12-, channel IV 15+, 16- |
| Transmitter supply voltage: | min. 15 V at 20 mA ; 21.5 V at 4 mA |
| Input resistance: | 15 Ω |
| Conversion time: | max. 100 ms |
| Line fault detection: | can be switched on/off for each channel via configuration tool , configurable via configuration tool |
| Field device interface: Short-circuit: | factory setting: > 22 mA configurable between 0 ... 26 mA |
| Field device interface: Open-circuit: | factory setting: < 1 mA configurable between 0 ... 26 mA |
| HART communication: | yes |
| HART secondary variable: | no |
| Deviation: After calibration: | 0.1 % of the signal range at 20 °C (68 °F) |
| Deviation: Influence of ambient temperature: | 0.1 %/10 K of the signal range |
| Resolution: | 12 Bit (0 ... 26 mA) |
| Refresh time: | 100 ms |
| LED indication: | Power LED (P) green: supply Diagnostic LED (I) red: module fault , red flashing: communication error , white: fixed parameter set (parameters from com unit are ignored) , white flashing: requests parameters from com unit Status LED (1-4) red: line fault (lead breakage or short circuit) |
| Coding: | optional mechanical coding via front socket |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2006 |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21:2007 |
| Degree of protection: | IEC 60529:2000 |
| Environmental test: | EN 60068-2-14:2009 |
| Shock resistance: | EN 60068-2-27:2009 |
| Vibration resistance: | EN 60068-2-6:2008 |
| Damaging gas: | EN 60068-2-42:2003 |
| Relative humidity: | EN 60068-2-78:2001 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | 95 % non-condensing |
| Shock resistance: | shock type I, shock duration 11 ms, shock amplitude 15 g, number of shocks 18 |
| Vibration resistance: | frequency range 10 ... 150 Hz; transition frequency: 57.56 Hz, amplitude/acceleration ± 0.075 mm/1 g; 10 cycles frequency range 5 ... 100 Hz; transition frequency: 13.2 Hz amplitude/acceleration ± 1 mm/0.7 g; 90 minutes at each resonance |
| Damaging gas: | designed for operation in environmental conditions acc. to ISA-S71.04-1985, severity level G3 |
| Degree of protection: | IP20 (module) , a separate housing is required acc. to the system description |
| Connection: | removable front connector with screw flange (accessory) wiring connection via spring terminals (0.14 ... 1.5 mm2) or screw terminals (0.08 ... 1.5 mm2) |
| Mass: | approx. 955 g |
| Dimensions: | 57 x 107 x 132 mm (2.2 x 4.2 x 5.2 inch) |
| EU-Type Examination Certificate: | Presafe 19 ATEX 14056U |
| Electromagnetic compatibility: Marking: | II 2(1)G Ex db eb q [ia Ga] IIC Gb II (1)D [Ex ia Da] IIIC I (M1) [Ex ia Ma] I |
| Supply: Voltage: | 27 V |
| Supply: Current: | 90 mA |
| Supply: Power: | 588 mW (linear characteristic) |
| Input: Voltage: | 0.7 V |
| Input: Current: | 2.78 mA |
| Input: Power: | 2 mW (trapezoid characteristic curve) |
| Input: Internal capacitance: | 242 nF |
| Input: Internal inductance: | 0 mH |
| Galvanic isolation: Input/power supply, internal bus: | safe electrical isolation acc. to EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 EN 60079-1:2014 EN 60079-5:2015 EN 60079-7:2015 EN 60079-11:2012 |
| ATEX approval: | Presafe 19 ATEX 14056U |
| IECEx approval: | IECEx PRE 19.0011U |
| Directive conformity: Approved for: | Ex db eb q [ia Ga] IIC Gb [Ex ia Da] IIIC [Ex ia Ma] I |
| System information: | The module has to be mounted in appropriate backplanes and housings (FB92**) in Zone 1, 2, 21, 22 or outside hazardous areas (gas or dust). Here, observe the corresponding EC-type examination certificate. |
| Supplementary information: | EC-Type Examination Certificate, Statement of Conformity, Declaration of Conformity, Attestation of Conformity and instructions have to be observed where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ECCN: | |
| País de origen: | DE |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |