276216
FB1208B3
Digital Input
8-channel, Inputs Ex ia, Installation in suitable enclosures in Zone 1, Module can be exchanged under voltage (hot swap)pa
| Occupied slots: | 2 |
| Connection: | backplane bus |
| Rated voltage: | 12 V DC , only in connection with the power supplies FB92** |
| Power dissipation: | 0.95 W |
| Power consumption: | 0.95 W |
| Connection: | backplane bus |
| Interface: | manufacturer-specific bus to standard com unit |
| Number of channels: | 8 |
| Sensor interface: Connection: | NAMUR sensor |
| Sensor interface: Connection [2]: | volt-free contact |
| Connection: | channel I: 1+, 2-; channel II: 3+, 4-; channel III: 5+, 6-; channel IV: 7+, 8-; channel V: 9+, 10-; channel VI: 11+, 12-; channel VII: 13+, 14-; channel VIII: 15+, 16- |
| Rated values: | acc. to EN 60947-5-6 (NAMUR) |
| Switching point/switching hysteresis: | 1.2 ... 2.1 mA / ± 0.2 mA |
| Internal resistor: | 1 kΩ |
| Line fault detection: | can be switched on/off for each channel via configuration tool |
| Sensor interface: Connection: | mechanical switch with additional resistors (see connection diagram) proximity switches without additional wiring |
| Sensor interface: Short-circuit: | < 360 Ω |
| Sensor interface: Open-circuit: | < 0.35 mA |
| Minimum pulse duration: | 1 ms |
| LED indication: | LED green: supply LED red: line fault |
| Coding: | optional mechanical coding via front socket |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1 |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21 |
| Degree of protection: | IEC 60529 |
| Environmental test: | EN 60068-2-14 |
| Shock resistance: | EN 60068-2-27 |
| Vibration resistance: | EN 60068-2-6 |
| Damaging gas: | EN 60068-2-42 |
| Relative humidity: | EN 60068-2-56 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | 95 % non-condensing |
| Shock resistance: | shock type I, shock duration 11 ms, shock amplitude 15 g, number of shocks 18 |
| Vibration resistance: | frequency range 10 ... 150 Hz; transition frequency: 57.56 Hz, amplitude/acceleration ± 0.075 mm/1 g; 10 cycles frequency range 5 ... 100 Hz; transition frequency: 13.2 Hz amplitude/acceleration ± 1 mm/0.7 g; 90 minutes at each resonance |
| Damaging gas: | designed for operation in environmental conditions acc. to ISA-S71.04-1985, severity level G3 |
| Degree of protection: | IP20 (module) , a separate housing is required acc. to the system description |
| Connection: | removable front connector with screw flange (accessory) wiring connection via spring terminals (0.14 ... 1.5 mm2) or screw terminals (0.08 ... 1.5 mm2) |
| Mass: | approx. 945 g |
| Dimensions: | 57 x 107 x 132 mm (2.2 x 4.2 x 5.2 inch) |
| EU-Type Examination Certificate: | Presafe 19 ATEX 14058U |
| Electromagnetic compatibility: Marking: | II 2(1)G Ex db eb q [ia Ga] IIC Gb II (1)D [Ex ia Da] IIIC I (M1) [Ex ia Ma] I |
| Input: Voltage: | 14.9 V |
| Input: Current: | 15.7 mA |
| Input: Power: | 58.2 mW (linear characteristic) |
| Galvanic isolation: Input/power supply, internal bus: | safe electrical isolation acc. to EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 EN 60079-1:2014 EN 60079-5:2015 EN 60079-7:2015 EN 60079-11:2012 |
| ATEX approval: | Presafe 19 ATEX 14058U |
| IECEx approval: | IECEx PRE 19.0013U |
| Directive conformity: Approved for: | Ex db eb q [ia Ga] IIC Gb [Ex ia Da] IIIC [Ex ia Ma] I |
| System information: | The module has to be mounted in appropriate backplanes and housings (FB92**) in Zone 1, 2, 21, 22 or outside hazardous areas (gas or dust). Here, observe the corresponding EC-type examination certificate. |
| Supplementary information: | EC-Type Examination Certificate, Statement of Conformity, Declaration of Conformity, Attestation of Conformity and instructions have to be observed where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ECCN: | |
| País de origen: | DE |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |