220205
VAA-4E4A-G11-ZAJ/EA2L-F
AS-Interface sensor/actuator module
G11 module. 4 inputs and 4 outputsfa
| Slave type: | Standard slave |
| AS-Interface specification: | V3.0 |
| Required master specification: | ≥ V2.1 |
| UL File Number: | E223772 |
| LED AS-i/FAULT: | Status display; multi-colour LED Green: normal operation Red: communication fault Flashing yellow/red: address 0 Flashing green/red: sensor supply i.e. overload or lead interruption outputs |
| LED AUX: | ext. auxiliary voltage UAUX; dual LED green/red green: voltage OK red: reverse voltage |
| LED IN: | switching state (input); 4 LED yellow |
| LED OUT: | switching state (output); 4 LED yellow/red yellow: output active red: output overload or lead interruption |
| Auxiliary voltage (output): | 20 ... 30 V DC PELV |
| Rated operating voltage: | 18,0 ... 31.6 V from AS-Interface |
| Rated operating current: | ≤ 40 mA (without sensors) / max. 240 mA |
| Protection class: | III |
| Surge protection: | UAUX, Uin: Over voltage category III, safe isolated power supplies (PELV) |
| Number/Type: | 4 inputs for 2- or 3-wire sensors (PNP), DC option 2 inputs for 4-wire sensors (PNP), DC |
| Supply: | from AS-Interface |
| Voltage: | 12 ... 31 V |
| Current loading capacity: | ≤ 200 mA, overload and short-circuit protected |
| Input current: | ≤ 9 mA (limited internally) |
| Switching point: | according to DIN EN 61131-2 (Type 2) |
| : 0 (unattenuated): | ≤ 3 mA |
| : 1 (attenuated): | ≥ 5 mA |
| Signal delay: | < 1 ms (input/AS-Interface) |
| Number/Type: | 4 electronic outputs, PNP, overload and short-circuit proof |
| Supply: | from external auxiliary voltage UAUX |
| Current: | 2 A per output TB ≤ 40 °C: 6 A total TB ≤ 70 °C: sum O1 + O2 max. 2 A, sum O3 + O4 max. 2 A |
| Voltage: | ≥ (UAUX - 0.5 V) |
| Input/Output: | safe isolation, rated insulation voltage 40 V DC |
| Output/AS-Interface: | safe isolation, rated insulation voltage 40 V DC |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 62026-2:2013 EN 61000-6-2:2005, EN 61000-6-4:2007 |
| Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| Fieldbus standard: | EN 62026-2:2013 |
| Input: | EN 61131-2:2007 |
| Emitted interference: | EN 61000-6-4:2007 |
| AS-Interface: | EN 62026-2:2013 |
| Noise immunity: | EN 61000-6-2:2005, EN 61326-1:2006, EN 62026-2:2013 |
| Profile: | S-7.F |
| IO code: | 7 |
| ID code: | F |
| ID1 code: | F |
| ID2 code: | E |
| Data bits (function via AS-Interface): | input output |
| Electromagnetic compatibility: D0: | IN1 O1 |
| Electromagnetic compatibility: D1: | IN2 O2 |
| Electromagnetic compatibility: D2: | IN3 O3 |
| Electromagnetic compatibility: D3: | IN4 O4 |
| Parameter bits (programmable via AS-i): | function |
| Electromagnetic compatibility: P0: | Communication monitoring P0 = 0 monitoring = off, the outputs maintain the status if communication fails P0 = 1 monitoring = on, i.e. if communication fails, the outputs are deenergised (default settings) |
| Electromagnetic compatibility: P1: | Input filter P1 = 0 input filter on, pulse suppression ≤ 2 ms P1 = 1 input filter off (default settings) |
| Electromagnetic compatibility: P2: | Lead breakage outputs P2 = 0 lead breakage on P2 = 1 lead breakage off (default settings) |
| Electromagnetic compatibility: P3: | not used |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | 85 % , noncondensing |
| Climatic conditions: | For indoor use only |
| Altitude: | ≤ 2000 m above MSL |
| Shock and impact resistance: | 30 g, 11 ms in 6 spatial directions 3 shocks 10 g, 16 ms in 6 spatial directions 1000 shocks |
| Vibration resistance: | 0.75 mm 10 ... 57 Hz , 5 g 57 ... 150 Hz, 20 cycles |
| Pollution degree: | 3 |
| Degree of protection: | IP68 / IP69K |
| Connection: | AS-Interface/UAUX: AS-Interface flat cable Inputs/outputs: M12 round connector |
| Material: Housing: | PBT PC |
| Material: Mounting screw: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Mass: | 200 g |
| Tightening torque, housing screws: | 1.8 Nm |
| Tightening torque, cable gland: | 0.4 Nm |
| Mounting: | Mounting plate |
| ECCN: | |
| País de origen: | SG |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |