134144
VBA-4E2A-G2-XE/E2
AS-Interface sensor/actuator module
G2 flat module. 4 inputs and 2 electronic outputsfa
| Slave type: | A/B slave |
| AS-Interface specification: | V2.1 |
| Required master specification: | ≥ V2.1 |
| UL File Number: | E223772 |
| LED FAULT: | error display; LED red red: communication error or address is 0 red flashing: overload of outputs |
| LED PWR: | AS-Interface voltage; LED green |
| LED AUX: | ext. auxiliary voltage UAUX ; LED green |
| LED IN: | switching state (input); 4 LED yellow |
| LED OUT: | Switching state (output); 2 LED yellow |
| Auxiliary voltage (output): | 20 ... 30 V DC PELV |
| Rated operating voltage: | 26.5 ... 31.6 V from AS-Interface |
| Rated operating current: | ≤ 30 mA |
| Protection class: | III |
| Current loading capacity: | 2 A (IAUX) |
| Surge protection: | UAUX, Uin: Over voltage category III, safe isolated power supplies (PELV) |
| Number/Type: | 4 inputs for mechanical contacts or 3-wire sensors (PNP), DC |
| Supply: | from external auxiliary voltage UAUX |
| Input current: | 3 mA (typically) |
| Switching point: | according to DIN EN 61131-2 (type 1) |
| : 0 (unattenuated): | ≤ 0.5 mA |
| : 1 (attenuated): | ≥ 2 mA |
| Signal delay: | < 2 ms (input/AS-Interface) |
| Signal frequency: | ≤ 250 Hz |
| Number/Type: | 2 electronic outputs, PNP, overload and short-circuit proof |
| Supply: | from external auxiliary voltage UAUX |
| Current: | 1 A per output , 2 A per module |
| Voltage: | ≥ (UAUX - 0.5 V) |
| Usage category: | DC-13 |
| Input/Output: | none |
| Input/AS-Interface: | Basic insulation, rated insulation voltage 120 V DC |
| Output/AS-Interface: | Basic insulation, rated insulation voltage 120 V DC |
| Electromagnetic compatibility: | observe notices on the certificate of conformity. |
| : Directive 2014/30/EU: | EN 62026-2:2013 |
| Galvanic isolation: | EN 60947-1:2007 |
| Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| Mech. capacity: | EN 60068-2-6:2008, EN 60068-2-27:1995 |
| Input: | EN 61131-2:2007 |
| Usage category: | EN 60947-5-1:2005 |
| Emitted interference: | EN 61000-6-4:2001 |
| AS-Interface: | EN 62026-2:2013 |
| Noise immunity: | EN 61326-1:2006 |
| Profile: | S-7.A.E |
| IO code: | 7 |
| ID code: | A |
| ID1 code: | 7 |
| ID2 code: | E |
| Data bits (function via AS-Interface): | input output |
| : D0: | IN1 O1 |
| : D1: | IN2 O2 |
| : D2: | IN3 - |
| : D3: | IN4 - |
| Parameter bits (programmable via AS-i): | function |
| : P0: | not used |
| : P1: | not used |
| : P2: | not used |
| : P3: | not used |
| Ambient temperature: | -25 ... 60 °C (-13 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | 85 % , noncondensing |
| Climatic conditions: | For indoor use only |
| Altitude: | ≤ 2000 m above MSL |
| Pollution degree: | 3 |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | Cable piercing method flat cable yellow/flat cable black inputs/outputs: M12 round connector |
| Material: Housing: | PBT |
| Mass: | approx. 100 g |
| Tightening torque, cable gland: | 0.4 Nm |
| Mounting: | Mounting plate |
| ECCN: | |
| País de origen: | SG |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |