129640
VAA-4E4A-CB-ZE/E2-Y129640
AS-Interface printed circuit board module
Circuit board module. 4 inputs/4 outputsfa
| Slave type: | Standard slave |
| AS-Interface specification: | V2.1 |
| LED FAULT: | error display; LED red red: communication error or address is 0 red flashing: overload of outputs |
| LED PWR: | AS-Interface voltage; LED green |
| LED AUX: | ext. auxiliary voltage UAUX ; LED green |
| LED IN: | switching state (input); 4 LED yellow |
| LED OUT: | Switching state (output); 4 LED yellow |
| Auxiliary voltage (input): | 20 ... 30 V DC PELV |
| Auxiliary voltage (output): | 20 ... 30 V DC PELV |
| Rated operating voltage: | 26.5 ... 31.6 V from AS-Interface |
| Rated operating current: | ≤ 40 mA |
| Protection class: | III |
| Number/Type: | 4 inputs for 2- or 3-wire sensors (PNP), DC |
| Supply: | from external auxiliary voltage UEXT |
| Input current: | ≤ 8 mA (limited internally) |
| Switching point: | according to EN 61131-2 Type 2 |
| : 0 (unattenuated): | ≤ 2 mA |
| : 1 (attenuated): | ≥ 4 mA |
| Number/Type: | 4 electronic outputs, PNP |
| Supply: | from external auxiliary voltage UAUX |
| Current: | ≤ 700 mA per output |
| Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| AS-Interface: | EN 62026-2:2013 |
| Profile: | S-7.0 |
| IO code: | 7 |
| ID code: | 0 |
| ID1 code: | F |
| ID2 code: | E |
| Data bits (function via AS-Interface): | input output |
| : D0: | IN1 OUT1 |
| : D1: | IN2 OUT2 |
| : D2: | IN3 OUT3 |
| : D3: | IN4 OUT4 |
| Parameter bits (programmable via AS-i): | function |
| : P0: | not used |
| : P1: | not used |
| : P2: | not used |
| : P3: | not used |
| Ambient temperature: | -25 ... 60 °C (-13 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Connection: | Card edge connector, type AMP 145432-2 |
| Mass: | approx. 13 g |
| Dimensions: | 65.7 mm x 40 mm x 8 mm |
| ECCN: | |
| País de origen: | DE |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |