8063607
IE-FKSY4.029-10/16/S3800/S3801
Receptacle single-ended cordset, M12 female, straight, Industrial Ethernet, 4 poles, D-coded, front wall-mounting, shielded
Shielded PUR-cable for industrial applications. The cable is CMX-verified or meets the Cat5e (electrical properties of EN 50288-2-1) requirements. Materials and a constructive setup allow for increased mechanical stresses (abrasion, bending, vibrations etc.) of the cable. A drag-chain application with up to 3million bending cycles is possible.
| Outer diameter of jacket: | 6,50 mm |
| Transmission features: | Cat5e |
| Connector: | female, straight, M12 |
| Wire cross-section: | 1 x 4 x AWG22, star quad |
| Wire insulation material: | FRNC |
| Wire colors: | OG, WH, BU, YE |
| Conductor structure: | 7 x 0.254 mm |
| Bending radius (fixed): | 4 x Ø-cable |
| Temperature range (fixed): | -40°C...+80°C |
| Ambient temperature product: | -30°C...+70°C |
| Halogen-free: | Yes |
| Grip body material: | Plastic, hot melt, transparent |
| Contact-carrier material: | Plastic, PA, RD |
| Receptacle housing material: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Material of external sealing: | NBR |
| Adjustable fixing screw: | No |
| Connecting type: | Cable |
| Standards: | IEC 61076-2-101 |
| Degree of protection (mounted): | IP65, IP67, IP68 |
| Mounting direction: | Front wall-mounting (without fixing screw) |
| Mechanical life-cycle: | >100 mating cycles |
| Receptacle housing material, conecting-plug: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Degree of pollution: | 3 |
| Shielding: | with shielding |
| ECCN: | |
| País de origen: | Deutschland |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |