8063570
IE-FKFDSX8.066-2-IE-WASSX8.066/S4030
Receptacle double-ended cordset, M12 female, straight, M12 male, straight, Industrial Ethernet, 8 poles with double-ended cordset, X-coded, shielded
PROFINET 4x2xAWG24/7 Type C is a torsion resistant-, high-speed-data cable of transmission category Cat 7. The cable is halogenfree,flame-retardant, resistant to oil and resistant to abrasion due to PUR-outer jacket. It is excellently adapted for applications in industrial areas. Due to high-grade shielding, a high transmission safety of data in electromagnetically charged areas is provided. It is adapted for applications in dry- and wet areas.
| Transmission features: | Cat6A |
| Material: | PUR |
| Receptacle housing material: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Wire cross-section: | 4 x 2 x AWG24 |
| Wire insulation material: | Foam-Skin Polyolefin |
| Wire colors: | WH/BU ; WH/OG ; WH/GN ; WH/BN |
| Conductor structure: | 7 x 0.20 mm |
| Bending radius (fixed): | 8 x Ø-cable |
| Temperature range (fixed): | -40°C...+80°C |
| Temperature range (repeated): | -30°C...+70°C |
| Halogen-free: | Yes |
| Torsion: | >5 Mio. cycles (±180°/m) |
| Transmission features: | Cat7 |
| Rated voltage cable: | max. 125V |
| Shielding: | Yes |
| Special features: | flame retardant, recyclable, LABS free, RoHs compliant, ozone resistant, UV resistant, torsion resistant, halogen free, oil resistant |
| Montagerichtung: | IEC 61076-2-109 |
| Normen: | IP65, IP67, IP68 |
| Schutzart (montiert): | >100 Steckzyklen |
| Mechanische Lebensdauer: | 2 |
| Verschmutzungsgrad: | mit Schirmung |
| ECCN: | |
| País de origen: | Deutschland |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |