0053346
BA9053/010 AC1-10A AC127V 0-20S
Current Relay BA 9053
According to IEC/EN 60 255-1, IEC/EN 60 947-1, to: monitor DC and AC. BA 9053 with measuring ranges from 2 mA to 25 A. BA 9053 optionally with 3 measuring ranges 0.1 up to 25 A. MK 9053N with measuring ranges from 2 mA up to 10 A. High overload possible. Input frequency up to 5 kHz. Galvanic separation between auxiliary circuit - measuring ciruit. Auxiliary supply AC/DC; BA 9053 with AC. BA 9053 optionally with start-up delay (MK = standard), with time delay, up to max. 100 sec. BA 9053 optionally with safe separation to IEC/EN 61140. MK 9053N optionally with remote potentiometer. As option with manual reset. LED indicators for operation and contact position. MK 9053N as option with pluggable terminal blocks for easy exchange, of devices, with screw terminals, or with cage clamp terminals. Width BA 9053: 45 mm. Width MK 9053N: 22.5 mm. Preventive maintenance. For better productivity. Quicker fault locating. Precise and reliable
| Function: | Current Relay |
| 1- / 3-phase: | 1 |
| Measuring range max.: | 25 A |
| Output contacts: | 2 w |
| Operate delay: | + |
| Auxiliary voltage required: | + |
| Enclosure design: | Schaltschrank |
| Width: | 22,5 mm |
| Type: | BA 9053 |
| ECCN: | |
| País de origen: | |
| EAN: | 4030641533465 |
| Peso: | 0,31 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |