7516
RST 4-RKT 4-637/6 M
RST 4-RKT 4-637 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded yellow 4-pin M12 Standard connector to female straight A-coded yellow 4-pin M12 Standard connector, 230 V AC/DC, 4 A; TPE yellow cable, 4-wires, 0.824 mm²
Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded yellow 4-pin M12 Standard connector to female straight A-coded yellow 4-pin M12 Standard connector, 230 V AC/DC, 4 A; TPE yellow cable, 4-wires, 0.824 mm²
| brown: | white |
| brown: | white |
| Product Family:: | Sensor / Actuator Connectors |
| Brand:: | Lumberg Automation |
| Connector Type:: | Cordset, double ended |
| Shielding:: | Unshielded |
| Rated Voltage:: | 250 V |
| Rated Impulse Voltage:: | 2.5 kV |
| Operating Voltage:: | 230 V AC/DC |
| Rated Current*:: | 4 A |
| Product Sub Family:: | M12 Standard |
| Type of Contact / Gender:: | Male |
| Connector Design:: | Straight |
| Attachment Type:: | Coupling Screw |
| Number of Pins:: | 4 |
| Coding:: | A |
| Contact Resistance:: | ≤ 10 mOhm |
| Insulation Resistance:: | ˃ 10^9 Ohm |
| Mating Cycles:: | ≤ 100 |
| Ambient Temperature (Operation)*:: | - 40 °C - + 90 °C |
| Protection Degree / IP Rating**:: | IP65, IP67, IP68 (1 m / 24 h), IP69K |
| Design Standard:: | IEC 61076-2-101 |
| Pollution Degree:: | 3 acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Overvoltage Category:: | II acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Contact Base Material:: | CuZn |
| Contact Plating:: | Cu/Au |
| Contact Bearer Material:: | TPU-GF |
| Contact Bearer Color:: | Yellow |
| Flammability Class (Contact Bearer):: | UL 94 HB |
| Molded Body Material:: | TPU |
| Molded Body Color:: | Yellow |
| Flammability Class (Molded Body):: | UL 94 HB |
| Attachment Material:: | CuZn |
| Attachment Plating:: | Nickel-plated |
| Fastening Torque (Attachment):: | M 12x1: (50-60) Ncm, hand-tight |
| Note:: | Do not connect or disconnect under load. |
| Cable Number:: | 637 |
| Conductor Size:: | 0.824 mm² |
| Number of Wires:: | 4 |
| Cycles (Bending):: | ˃ 1 M |
| Conductor material:: | Cu |
| Cable Jacket Material:: | TPE |
| Cable Jacket Color:: | yellow matt similarly RAL 1021 |
| Cable Diameter D:: | ø 7.112 ± 0.254 mm |
| Wire Insulation Material:: | PVC class 43 |
| Insulated Wire Diameter:: | ø 2.032 mm |
| Ambient Temperature (Fixed Installation):: | - 50 °C - + 105 °C |
| UL Cable Type:: | AWM: 20626 |
| Flammability Class (Cable Jacket):: | FT-4 |
| Product Sub Family, Side 2:: | M12 Standard |
| Type of Contact / Gender, Side 2:: | Female |
| Connector Design, Side 2:: | Straight |
| Attachment Type, Side 2:: | Coupling Nut |
| Number of Pins, Side 2:: | 4 |
| Coding, Side 2:: | A |
| Contact Resistance, Side 2:: | ≤ 10 mOhm |
| Insulation Resistance, Side 2:: | ˃ 10^9 Ohm |
| Mating Cycles, Side 2:: | ≤ 100 |
| Ambient Temperature (Operation), Side 2*:: | - 40 °C - + 90 °C |
| Protection Degree / IP Rating, Side 2**:: | IP65, IP67, IP68 (1 m / 24 h), IP69K |
| Design Standard, Side 2:: | IEC 61076-2-101 |
| Pollution Degree, Side 2:: | 3 acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Overvoltage Category, Side 2:: | II acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Contact Base Material, Side 2:: | CuZn |
| Contact Plating, Side 2:: | Cu/Au |
| Contact Bearer Material, Side 2:: | TPU |
| Contact Bearer Color, Side 2:: | Black |
| Flammability Class (Contact Bearer), Side 2:: | UL 94 HB |
| Molded Body Material, Side 2:: | TPU |
| Molded Body Color, Side 2:: | Yellow |
| Flammability Class (Molded Body), Side 2:: | UL 94 HB |
| Attachment Material, Side 2:: | CuZn |
| Attachment Plating, Side 2:: | Nickel-plated |
| O-Ring Material, Side 2:: | FKM, green |
| Fastening Torque (Attachment), Side 2:: | M 12x1: (50-60) Ncm, hand-tight |
| RoHS Compliant:: | yes |
| Protection Degree / IP Rating Note:: | ** only if mounted and locked in combination with Hirschmann / Lumberg Automation connector. |
| Note Derating:: | Notice derating |
| 7505: | RST 4-RKT 4-637/0,3 M |
| 13168: | RST 4-RKT 4-637/0,5 M |
| 7507: | RST 4-RKT 4-637/0,6 M |
| 7508: | RST 4-RKT 4-637/1 M |
| 7509: | RST 4-RKT 4-637/1,5 M |
| 7512: | RST 4-RKT 4-637/2 M |
| 7514: | RST 4-RKT 4-637/3 M |
| 21655: | RST 4-RKT 4-637/3,5 M |
| 8242: | RST 4-RKT 4-637/4 M |
| 7515: | RST 4-RKT 4-637/5 M |
| 7516: | RST 4-RKT 4-637/6 M |
| 14366: | RST 4-RKT 4-637/7 M |
| 20075: | RST 4-RKT 4-637/7,5 M |
| 12536: | RST 4-RKT 4-637/8 M |
| 7519: | RST 4-RKT 4-637/10 M |
| 7520: | RST 4-RKT 4-637/15 M |
| 11681: | RST 4-RKT 4-637/20 M |
| ECCN: | |
| País de origen: | CZ |
| EAN: | |
| Peso: | 0,47 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |