633
RSRK 50-794/30 F
RSRK 50-794 - 7/8" Power Double-Ended Cordset: Male straight to female straight, 5-pin, yellow body, 300 V (UL), 5.6 A (UL); TPE yellow cable, 18 AWG
7/8" Power Double-Ended Cordset: Male straight to female straight, 5-pin, yellow body, 300 V (UL), 5.6 A (UL); TPE yellow cable, 18 AWG
| Product Family:: | Power Connector |
| Brand:: | Lumberg Automation |
| Connector Type:: | Cordset, double ended |
| Shielding:: | Unshielded |
| Rated Voltage (UL):: | 300 V |
| Rated Current (UL)*:: | 5.6 A |
| Product Sub Family:: | 7/8" Circular Connectors |
| Type of Contact / Gender:: | male |
| Connector Design:: | straight |
| Attachment Type:: | Coupling nut with externel threads |
| Number of Pins:: | 5 |
| Ambient Temperature (Operation)*:: | -40°C to +90°C |
| Protection Degree / IP Rating**:: | IP 67 / NEMA 6P |
| Contact Base Material:: | CuZn |
| Contact Plating:: | gold over silver plated |
| Contact Bearer Material:: | TPU |
| Contact Bearer Color:: | yellow |
| Molded Body Material:: | TPU |
| Molded Body Color:: | yellow |
| Cable Number:: | 794 |
| Conductor Size:: | 18 AWG |
| Number of Wires:: | 5 |
| Cable Jacket Material:: | TPE |
| Cable Jacket Color:: | Yellow |
| Cable Diameter D:: | .304" (7.7 mm) |
| UL Cable Type:: | PLTC |
| Product Sub Family, Side 2:: | 7/8" Circular Connectors |
| Type of Contact / Gender, Side 2:: | female |
| Connector Design, Side 2:: | straight |
| Attachment Type, Side 2:: | Coupling nut with internal threads |
| Number of Pins, Side 2:: | 5 |
| Ambient Temperature (Operation), Side 2*:: | -40°C to +90°C |
| Protection Degree / IP Rating, Side 2**:: | * only if mounted and locked in combination with Hirschmann / Lumberg connector. |
| Contact Base Material, Side 2:: | CuZn |
| Contact Plating, Side 2:: | gold over silver plated |
| Contact Bearer Material, Side 2:: | TPU |
| Contact Bearer Color, Side 2:: | yellow |
| Molded Body Material, Side 2:: | TPU |
| Molded Body Color, Side 2:: | yellow |
| UL:: | UL 2238 Recognized |
| RoHS Compliant:: | yes |
| Protection Degree / IP Rating Note:: | ** only if mounted and locked in combination with Hirschmann / Lumberg Automation connector. |
| 500004197: | RSRK 50-794/0.5M |
| 500004067: | RSRK 50-794/1F |
| 500004198: | RSRK 50-794/1M |
| 500002972: | RSRK 50-794/1.5F |
| 500004077: | RSRK 50-794/2F |
| 500004199: | RSRK 50-794/2M |
| 500002971: | RSRK 50-794/3F |
| 500004200: | RSRK 50-794/3M |
| 500004201: | RSRK 50-794/4M |
| 500004202: | RSRK 50-794/5M |
| 500002948: | RSRK 50-794/6F |
| 500004203: | RSRK 50-794/6M |
| 500003156: | RSRK 50-794/7F |
| 500004204: | RSRK 50-794/7M |
| 500004205: | RSRK 50-794/8M |
| 500003157: | RSRK 50-794/9F |
| 500004206: | RSRK 50-794/9M |
| 500002991: | RSRK 50-794/10F |
| 500004207: | RSRK 50-794/10M |
| 500002949: | RSRK 50-794/12F |
| 500002950: | RSRK 50-794/15F |
| 500004208: | RSRK 50-794/15M |
| 500002951: | RSRK 50-794/20F |
| 500004209: | RSRK 50-794/20M |
| 500004210: | RSRK 50-794/25M |
| 500002952: | RSRK 50-794/30F |
| 500003094: | RSRK 50-794/40F |
| 500002970: | RSRK 50-794/50F |
| 500003309: | RSRK 50-794/60F |
| 500003173: | RSRK 50-794/70F |
| 500004269: | RSRK 50-794/115F |
| ECCN: | |
| País de origen: | US |
| EAN: | |
| Peso: | 0,94 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |