60685
RKU 19-242/15 M
RKU 19-242 - M23 Power Single-Ended Cordset: Female, straight, 19-pin, black body, 120 V AC/DC, 16x8 A + 3x10 A; PUR black cable, 16x0.5 mm² + 3x1.0 mm²
M23 Power Single-Ended Cordset: Female, straight, 19-pin, black body, 120 V AC/DC, 16x8 A + 3x10 A; PUR black cable, 16x0.5 mm² + 3x1.0 mm²
| violet: | red |
| Product Family:: | Power Connector |
| Product Sub Family:: | M23 Power |
| Brand:: | Lumberg Automation |
| Connector Type:: | Cordset, single ended |
| Type of Contact / Gender:: | female |
| Connector Design:: | straight |
| Number of Pins:: | 19 |
| Shielding:: | Unshielded |
| Attachment Type:: | Coupling Nut |
| Rated Voltage:: | 125 V |
| Rated Impulse Voltage:: | 1.5 kV |
| Operating Voltage:: | 120 V AC/DC |
| Rated Current*:: | 16 x 8 A (pin-Ø 1 mm), 3 x 10 A (contact-Ø 1.5 mm) |
| Insulation Resistance:: | ˃ 10^9 Ohm |
| Mating Cycles:: | ≤ 100 |
| Ambient Temperature (Operation)*:: | -25°C to +80°C |
| Protection Degree / IP Rating**:: | IP67 |
| Pollution Degree:: | 3 acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Clearance / Creepage Distance:: | acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Overvoltage Category:: | II acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Contact Base Material:: | 16 x CuSn/3 x CuZn |
| Contact Plating:: | Cu/Au |
| Contact Bearer Material:: | PA 66 |
| Contact Bearer Color:: | black |
| Flammability Class (Contact Bearer):: | UL 94-HB |
| Molded Body Material:: | TPU |
| Molded Body Color:: | black |
| Flammability Class (Molded Body):: | UL 94-HB |
| Attachment Material:: | CuZn, nickel-plated |
| O-Ring Material:: | FKM |
| Cable Number:: | 242 |
| Conductor Size:: | 16x0.5mm² + 3x1.0 mm² |
| Number of Wires:: | 19 |
| Minimal Bending Radius (Fixed Inst):: | ˃ 5 x D |
| Minimal Bending Radius (Flexible Inst):: | ˃ 10 x D |
| Cycles (Bending):: | ˃ 2 M |
| Conductor material:: | Cu |
| Cable Jacket Material:: | PUR |
| Cable Jacket Color:: | black |
| Cable Diameter D:: | Ø 11.60 ±0.30 mm |
| Wire Insulation Material:: | PP |
| Insulated Wire Diameter:: | 16x Ø1.45 mm + 3x Ø1.95 mm |
| Ambient Temperature (Fixed Installation):: | -50°C to +80°C |
| Ambient Temperature (Flex Installation):: | -25°C to +80°C |
| Ambient Temperature (Drag Chain Inst):: | max. +60°C |
| UL Cable Type:: | AWM: 21198 / 20549 |
| Flammability Class (Cable Jacket):: | IEC 60332-2, VDE 0482-265-2-2, EN 50265-2-2, FT2; flame-retardant |
| RoHS Compliant:: | yes |
| Halogenfree:: | IEC 60754-1, VDE 0482-267, EN 50267-2-1 |
| Note Derating:: | * Notice derating |
| Protection Degree / IP Rating Note:: | ** only if mounted and locked in combination with Hirschmann / Lumberg Automation connector. |
| Note:: | Do not connect / disconnect under load. |
| Particularities:: | When the connector is unlocked and in risk of pollution the connector has to be covered with a protective cap ≥ IP54. |
| 83972: | RKU 19-242/1 M |
| 60688: | RKU 19-242/5 M |
| 60684: | RKU 19-242/10 M |
| 60685: | RKU 19-242/15 M |
| 60686: | RKU 19-242/20 M |
| 61212: | RKU 19-242/25 M |
| 61215: | RKU 19-242/30 M |
| 61219: | RKU 19-242/40 M |
| 84529: | RKU 19-242/50 M |
| ECCN: | |
| País de origen: | CZ |
| EAN: | |
| Peso: | 2,86 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |