70114055
ICRL-U-4RJ45/SFP-G-DIN
Unmanaged Gigabit Ethernet-Switch ICRL-U-4RJ45/SFP-G-DIN
The ICRL-U-4RJ45/SFP-G-DIN is a compact unmanaged industrial switch with four 10/100/1000BASE-T(X) and one 1000BASE-F(X) ports, which ensures high switching performance and easy installation. Along with its high switching performance, it supports multiple internal performance features, such as 9K bytes Jumbo Frame, Flow Control, it ensures quality traffic transmission. The switch is designed for operating reliably under harsh environments, it supports one alarm relay to indicate fault conditions when a power failure occurs, users can quickly handle the emergency and shorten the failover time. It has an IP31 rugged mental housing that provides great injection protection and heat dispersion capability that supports a wide operating temperature range, and it complies to EN50121-4 Track Side Standard so that can ensure the EMC protection capability.
| UL File Number: | E185778 |
| Auto-MDI(-X): | ja |
| Autonegotiation: | ja |
| Normen: IEEE 802.3 10BASE-T: | ja |
| Normen: IEEE 802.3u 100BASE-TX: | ja |
| Normen: IEEE 802.3x Durchflussregelung und Gegendruck: | ja |
| Normen: IEEE 802.3ab 1000BASE-T: | ja |
| LED-Anzeige: | siehe Handbuch |
| Bemessungsbetriebsspannung: | 10 ... 60 V DC |
| Leistungsaufnahme: | 3,6 W |
| Allgemeine Informationen: | Redundante Stromversorgung, Alarm bei Stromausfall, Relaisausgangsleistung von max. 1 A bei 24 V DC |
| Nennspannung: | 24 V DC |
| Schnittstellentyp: | Industrial Ethernet |
| Physikalisch: | RJ45 |
| Übertragungsrate: | 10/100/1000 Mbit/s |
| Anzahl/Typ: | 4 x RJ45 , 1 x SFP |
| Elektromagnetische Verträglichkeit: Richtlinie 2014/30/EU: | EN61000-6-2, EN55024 , EN61000-6-4, EN55032 |
| Störaussendung: | AS/NZ5 CISPR 32, FCC Abschnitt 15 Unterabschnitt B, Klasse A , ICES-003 , EN61000-6-4, EN55032 |
| Störfestigkeit: | EN 55024, EN61000-6-2 |
| Umgebungstemperatur: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Lagertemperatur: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Relative Luftfeuchtigkeit: | max. 95 % |
| Einsatzhöhe: | 0 ... 3048 m |
| Schutzart: | IP20 |
| Anschluss: | Stromversorgung Klemmenblock Feldbus 5 x RJ45 |
| Material: Gehäuse: | Aluminium, schwarz |
| Masse: | 650 g |
| Bauform: | Schaltschrankmodul |
| Befestigung: | DIN-Schiene oder direkte Schalttafelmontage |
| ECCN: | |
| Ursprungsland: | TW |
| EAN: | |
| Gewicht: | 0,00 kg |
| Länge: | 0,00 m |
| Breite: | 0,00 m |
| Höhe: | 0,00 m |