934966106
RKTS 8Y-RKTS 8Y-922/5 M
RKTS 8Y-RKTS 8Y-922 - Fast Ethernet Cat5e Data Double-Ended Cordset: Female straight Y-coded black M12 Hybrid to female straight Y-coded black M12 Hybrid, shielded, 50 V AC/ DC, Power: 6 A; Data: 0.5 A; PUR black cable, 8-wires, Data: 4x0.15 mm² + Power: 4x0.75 mm²
Fast Ethernet Cat5e Data Double-Ended Cordset: Female straight Y-coded black M12 Hybrid to female straight Y-coded black M12 Hybrid, shielded, 50 V AC/ DC, Power: 6 A; Data: 0.5 A; PUR black cable, 8-wires, Data: 4x0.15 mm² + Power: 4x0.75 mm²
| white-orange: | orange |
| white-orange: | orange |
| Product Family:: | Data Connectors |
| Brand:: | Lumberg Automation |
| Connector Type:: | Cordset, double ended |
| Shielding:: | Shielded |
| Rated Voltage:: | 50 V |
| Rated Voltage (UL):: | 50 V AC/DC |
| Rated Impulse Voltage:: | 0.8 kV |
| Operating Voltage:: | 50 V AC/ DC |
| Rated Current*:: | Power: 6 A; Data: 0.5 A |
| Rated Current (UL)*:: | Power: 6 A; Data: 0.5 A |
| Data Transmission:: | Fast Ethernet Cat5e |
| Data Transmission Rate:: | 100 Mbit/s |
| Product Sub Family:: | M12 Hybrid |
| Type of Contact / Gender:: | Female |
| Connector Design:: | Straight |
| Attachment Type:: | Coupling Nut |
| Number of Pins:: | 8 |
| Coding:: | Y |
| Contact Resistance:: | ≤ 10 mOhm |
| Insulation Resistance:: | ˃ 10^9 Ohm |
| Mating Cycles:: | ≤ 100 |
| Ambient Temperature (Operation)*:: | - 40 °C - + 90 °C |
| Operating Temperature (UL):: | max. + 80 °C |
| Protection Degree / IP Rating**:: | IP65, IP67, IP69K |
| Design Standard:: | IEC 61076-2-113 |
| Pollution Degree:: | 3 acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Overvoltage Category:: | III acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Contact Base Material:: | CuZn |
| Contact Plating:: | Cu/Au |
| Contact Bearer Material:: | PBT-GF |
| Contact Bearer Color:: | Black |
| Flammability Class (Contact Bearer):: | Data: UL 94 V-2 + Power: UL 94 V-0 |
| Molded Body Material:: | TPU |
| Molded Body Color:: | Black |
| Flammability Class (Molded Body):: | UL 94 HB |
| Attachment Material:: | CuZn |
| Attachment Plating:: | Nickel-plated |
| Shielding Material:: | GD-Zn, nickel-plated |
| Fastening Torque (Attachment):: | M 12x1: (50-60) Ncm, hand-tight |
| Note:: | Do not connect or disconnect under load. |
| Cable Number:: | 922 |
| Conductor Size:: | Data: 4x0.15 mm² + Power: 4x0.75 mm² |
| Number of Wires:: | 8 |
| Minimal Bending Radius (Fixed Inst):: | ˃ 6 x D |
| Minimal Bending Radius (Flexible Inst):: | ˃ 10 x D |
| Cycles (Bending):: | ˃ 1-2 M |
| Conductor material:: | Cu |
| Cable Jacket Material:: | PUR |
| Cable Jacket Color:: | black matt similarly RAL 9005 |
| Cable Diameter D:: | ø 8.00 ± 0.3 mm |
| Wire Insulation Material:: | PP |
| Insulated Wire Diameter:: | Data: ø 1.15 ± 0.03 mm + Power: ø 1.70 ± 0.05 mm |
| Overall Shield (Cable):: | Cu-ETP1 tinned |
| Element Shield:: | Shielding Foil |
| Ambient Temperature (Fixed Installation):: | - 40 °C - + 90 °C (UL: + 80 °C) |
| Ambient Temperature (Flex Installation):: | - 30 °C - + 70 °C |
| UL Cable Type:: | AWM: 20233 |
| Cable Characteristics:: | Exclusion of dangerous materials; Exclusion of PVC and Silicone |
| Core Colors:: | Data: green, orange, white-green, white-orange + Power: brown, black, white, blue |
| Product Sub Family, Side 2:: | M12 Hybrid |
| Type of Contact / Gender, Side 2:: | Female |
| Connector Design, Side 2:: | Straight |
| Attachment Type, Side 2:: | Coupling Nut |
| Number of Pins, Side 2:: | 8 |
| Coding, Side 2:: | Y |
| Contact Resistance, Side 2:: | ≤ 10 mOhm |
| Insulation Resistance, Side 2:: | ˃ 10^9 Ohm |
| Mating Cycles, Side 2:: | ≤ 100 |
| Ambient Temperature (Operation), Side 2*:: | - 40 °C - + 90 °C |
| Operating Temperature (UL), Side 2:: | max. + 80 °C |
| Protection Degree / IP Rating, Side 2**:: | IP65, IP67, IP69K |
| Design Standard, Side 2:: | IEC 61076-2-113 |
| Pollution Degree, Side 2:: | 3 acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Overvoltage Category, Side 2:: | III acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Contact Base Material, Side 2:: | CuZn |
| Contact Plating, Side 2:: | Cu/Au |
| Contact Bearer Material, Side 2:: | PBT-GF |
| Contact Bearer Color, Side 2:: | Black |
| Flammability Class (Contact Bearer), Side 2:: | Data: UL 94 V-2 + Power: UL 94 V-0 |
| Molded Body Material, Side 2:: | TPU |
| Molded Body Color, Side 2:: | Black |
| Flammability Class (Molded Body), Side 2:: | UL 94 HB |
| Attachment Material, Side 2:: | CuZn |
| Attachment Plating, Side 2:: | Nickel-plated |
| Shielding Material, Side 2:: | GD-Zn, nickel-plated |
| Fastening Torque (Attachment), Side 2:: | M 12x1: (50-60) Ncm, hand-tight |
| UL-File:: | E315587 |
| UL:: | UL 2238; cULus |
| RoHS Compliant:: | yes |
| Halogenfree:: | EN 50267-2-1, IEC 60754-1 max. 0,5% HCI |
| Oil Resistance:: | IEC 60811-2-1, ASTM 1 standard oil requirement |
| Protection Degree / IP Rating Note:: | ** only if mounted and locked in combination with Hirschmann / Lumberg Automation connector. |
| Note Derating:: | Notice derating |
| 934966101: | RKTS 8Y-RKTS 8Y-922/0,3 M |
| 934966102: | RKTS 8Y-RKTS 8Y-922/0,6 M |
| 934966103: | RKTS 8Y-RKTS 8Y-922/1 M |
| 934966104: | RKTS 8Y-RKTS 8Y-922/2 M |
| 934966105: | RKTS 8Y-RKTS 8Y-922/3 M |
| 934966106: | RKTS 8Y-RKTS 8Y-922/5 M |
| 934966107: | RKTS 8Y-RKTS 8Y-922/10 M |
| 934966108: | RKTS 8Y-RKTS 8Y-922/15 M |
| ECCN: | |
| Ursprungsland: | CZ |
| EAN: | |
| Gewicht: | 0,53 kg |
| Länge: | 0,00 m |
| Breite: | 0,00 m |
| Höhe: | 0,00 m |