934636300
RSFM 3/1,5 M
RSFM 3/20 M - M12 Standard Sensor/Actuator Receptacle Connector: Male, front mount, M12 - mating side, stranded wires - connecting side, 3-pin, A-coded, unshielded, metallic grey housing, 230 V AC/DC, 4 A. RSFM 3 - M12 Standard Sensor/Actuator Receptacle Connector: Male, front mount, M12 - mating side, solder contacts - connecting side, 3-pin, A-coded, unshielded, metallic grey housing, 230 V AC/DC, 4 A
M12 Micro Receptacle connector, 3-pole combined FIXCON/ M12 male connector for front mounting, assembled stranded wire, solder contacts potted with epoxy, chassis side thread M20 x 1.5 (panel nut RSKFM 20). M12 Standard Sensor/Actuator Receptacle Connector: Male, front mount, M12 - mating side, solder contacts - connecting side, 3-pin, A-coded, unshielded, metallic grey housing, 230 V AC/DC, 4 A. M12 Standard Sensor/Actuator Receptacle Connector: Male, front mount, M12 - mating side, stranded wires - connecting side, 3-pin, A-coded, unshielded, metallic grey housing, 230 V AC/DC, 4 A. M12 Micro Receptacle connector, 3-pole combined FIXCON/M12 male connector for front mounting, solder connections, chassis side thread M16 x 1.5 (panel nut RSKFM 16). M12 Micro Receptacle connector, 3-pole, combined FIXCON/M12 male connector for front mounting, assembled stranded wire, solder contacts potted with epoxy, chassis side thread M16 x 1.5 (panel nut RSKFM 16).
| Product Family:: | Sensor / Actuator Connectors |
| Product Family:: | Sensor / Actuator Connectors |
| Mating Side:: | M12 |
| Mating Side:: | M12 |
| Connecting Side:: | Stranded Wires |
| Brand:: | Lumberg Automation |
| Type of Contact / Gender:: | Male |
| Connector Design:: | Front Mount |
| Connector Design:: | Front Mount |
| Number of Pins:: | 3 |
| Coding:: | A |
| Rated Voltage:: | 250 V |
| Rated Impulse Voltage:: | 2.5 kV |
| Rated Voltage (UL):: | 300 V AC/DC |
| Rated Current*:: | 4 A |
| Contact Resistance:: | ≤ 10 mOhm |
| Rated Current*:: | 4 A |
| Mating Cycles:: | ≤ 100 |
| Contact Resistance:: | ≤ 10 mOhm |
| Insulation Resistance:: | ˃ 10^9 Ohm |
| Suitable Conductor Cross Section:: | Solid wires: 0.22 mm² to 0.75 mm² / Standed wires: 0.22 mm² to 0.5 mm² |
| Ambient Temperature (Operation)*:: | - 25 °C - + 85 °C |
| Protection Degree / IP Rating**:: | IP65, IP67 |
| Design Standard:: | IEC 61076-2-101 |
| Operating Temperature (UL):: | max. + 50 °C |
| Clearance / Creepage Distance:: | DIN EN 60664-1 (2008/01); VDE 0110-1 |
| Design Standard:: | IEC 61076-2-101 |
| Pollution Degree:: | 3 acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Contact Plating:: | Cu/Au |
| Contact Bearer Material:: | PA |
| Contact Bearer Color:: | Black |
| Flammability Class (Contact Bearer):: | UL 94 V-0 |
| Potted:: | no |
| Contact Bearer Color:: | Black |
| Housing Plating:: | Nickel-plated |
| Housing Color:: | Silver |
| Housing Material:: | CuZn |
| Housing Plating:: | Nickel-plated |
| Housing Color:: | Silver |
| Attachment Material:: | CuZn |
| Attachment Plating:: | Nickel-plated |
| RoHS Compliant:: | yes |
| Fastening Torque (Attachment):: | M 12x1: (50-60) Ncm, hand-tight |
| Protection Degree / IP Rating Note:: | * only if mounted and locked in combination with Hirschmann / Lumberg connector. On the installation side tightness has to be assured by taking proper measures. |
| Cable Number:: | 908 43 |
| 26478: | RSFM 3 |
| Number of Wires:: | 3 |
| Conductor material:: | Cu |
| Wire Insulation Material:: | PVC |
| Insulated Wire Diameter:: | ø 1.55 mm ± 0.1 mm |
| Ambient Temperature (Fixed Installation):: | - 40 °C - + 90 °C |
| Ambient Temperature (Flex Installation):: | - 20 °C - + 90 °C |
| UL Cable Type:: | AWM: 1007 |
| Flammability Class (Cable Jacket):: | DIN EN 60332-1-2, VDE 0482-332-1-2, IEC 60332-1-2, UL-VW1, CSA-FT1 |
| Core Colors:: | blue, black, brown |
| UL-File:: | E315587 |
| UL:: | cURus |
| RoHS Compliant:: | yes |
| Note Derating:: | * Notice derating |
| Protection Degree / IP Rating Note:: | * only if mounted and locked in combination with Hirschmann / Lumberg connector. On the installation side tightness has to be assured by taking proper measures. |
| Note:: | The receptacle connector is constructively intended for usage in IP67-products. To realise this protection class, the estimated location has to be designed accordingly. Further details see IEC 61076-2-101. |
| UL Note:: | The receptacle connector is constructively intended for usage in IP67-products. To realise this protection class, the estimated location has to be designed accordingly. Further details see IEC 61076-2-101 |
| 26143: | RSFM 3/20/0,5 M |
| ECCN: | |
| Ursprungsland: | CZ |
| EAN: | |
| Gewicht: | 0,03 kg |
| Länge: | 0,00 m |
| Breite: | 0,00 m |
| Höhe: | 0,00 m |