75353
RST 4-RKWT/LED W 4-265/1 M
RST 4-RKWT/LED R 4-251 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR orange cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED R 4-981 - RST 4-RKWT/LED R 4-981 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR orange cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED W 4-225 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR black cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED F 4-251 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 2xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR orange cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED R 4-225 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR black cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED W 4-251 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR orange cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED W 4-265 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR grey cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED F 4-225 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 2xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR black cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED F 4-265 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 2xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR grey cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED P 4-225 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR black cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED P 4-251 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR orange cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED P 4-265 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR grey cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED P 4-29 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PVC orange cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED P 4-377 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR yellow cable, 4-wires, 0.34 mm²
Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 2xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR black cable, 4-wires, 0.34 mm². Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR black cable, 4-wires, 0.34 mm². Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR orange cable, 4-wires, 0.34 mm². Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 2xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR orange cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED R 4-981 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR orange cable, 4-wires, 0.34 mm². M12 Micro Actuator/sensor cordset, double-ended, 4-poles, male straight to female right angle connector with LED(F) operation and function indicator with self-locking thread and gray 22 gauge PVC molded cable. Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR grey cable, 4-wires, 0.34 mm². Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR yellow cable, 4-wires, 0.34 mm². Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PVC orange cable, 4-wires, 0.34 mm². Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 2xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR grey cable, 4-wires, 0.34 mm²
| brown: | white |
| brown: | white |
| Product Family:: | Sensor / Actuator Connectors |
| Brand:: | Lumberg Automation |
| Connector Type:: | Cordset, double ended |
| Shielding:: | Unshielded |
| Rated Voltage:: | 30 V |
| Rated Impulse Voltage:: | 0.8 kV |
| Rated Impulse Voltage:: | 0.8 kV |
| Operating Voltage:: | 10-30 V DC |
| Rated Current*:: | 4 A |
| Rated Current (UL)*:: | 4 A |
| Product Sub Family:: | M12 Standard |
| Type of Contact / Gender:: | Male |
| Connector Design:: | Straight |
| Attachment Type:: | Coupling Screw |
| Number of Pins:: | 4 |
| Coding:: | A |
| Contact Resistance:: | ≤ 10 mOhm |
| Insulation Resistance:: | ˃ 10^9 Ohm |
| Mating Cycles:: | ≤ 100 |
| Design Standard:: | IEC 61076-2-101 |
| Operating Temperature (UL):: | max. + 50 °C |
| Protection Degree / IP Rating**:: | IP65, IP67, IP68 (1 m / 24 h), IP69K |
| Design Standard:: | IEC 61076-2-101 |
| Pollution Degree:: | 3 acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Overvoltage Category:: | III acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Contact Base Material:: | CuSn |
| Contact Plating:: | Cu/Au |
| Contact Bearer Material:: | TPU |
| Contact Bearer Color:: | Orange |
| Flammability Class (Contact Bearer):: | UL 94 HB |
| Molded Body Material:: | TPU |
| Attachment Plating:: | Nickel-plated |
| Flammability Class (Molded Body):: | UL 94 HB |
| Attachment Material:: | CuZn |
| Attachment Plating:: | Nickel-plated |
| Fastening Torque (Attachment):: | M 12x1: (50-60) Ncm, hand-tight |
| Number of Wires:: | 4 |
| Cable Number:: | 251 |
| Conductor Size:: | 0.34 mm² |
| Number of Wires:: | 4 |
| Minimal Bending Radius (Fixed Inst):: | ˃ 10 x D |
| Minimal Bending Radius (Flexible Inst):: | ˃ 10 x D |
| Cycles (Bending):: | ˃ 5 M |
| Cycles (Torsion):: | ˃ 5 M @ ± 360 °/1 m |
| Welding Resistance:: | Welding spark resistant |
| Cable Jacket Color:: | grey matt similarly RAL 7040 |
| Cable Jacket Color:: | black matt similarly RAL 9005 |
| Wire Insulation Material:: | PP |
| Cable Diameter D:: | ø 4.70 ± 0.15 mm |
| Wire Insulation Material:: | PP |
| Ambient Temperature (Flex Installation):: | - 25 °C - + 80 °C (UL: + 80 °C) |
| Ambient Temperature (Fixed Installation):: | - 50 °C - + 80 °C |
| UL Cable Type:: | AWM: 20549 |
| UL Cable Type:: | AWM: 20549 |
| Product Sub Family, Side 2:: | M12 Standard |
| Product Sub Family, Side 2:: | M12 Standard |
| Connector Design, Side 2:: | Angled |
| Product Sub Family, Side 2:: | M12 Standard |
| Type of Contact / Gender, Side 2:: | Female |
| Number of Pins, Side 2:: | 4 |
| Attachment Type, Side 2:: | Coupling Nut |
| Coding, Side 2:: | A |
| Contact Resistance, Side 2:: | ≤ 10 mOhm |
| Overvoltage Category, Side 2:: | III acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Ambient Temperature (Operation), Side 2*:: | - 40 °C - + 90 °C |
| Mating Cycles, Side 2:: | ≤ 100 |
| Ambient Temperature (Operation), Side 2*:: | - 40 °C - + 90 °C |
| Contact Bearer Color, Side 2:: | Orange |
| Overvoltage Category, Side 2:: | III acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Pollution Degree, Side 2:: | 3 acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Pollution Degree, Side 2:: | 3 acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Contact Base Material, Side 2:: | CuSn |
| Contact Plating, Side 2:: | Cu/Au |
| Contact Bearer Color, Side 2:: | Orange |
| Contact Bearer Color, Side 2:: | Orange |
| Contact Bearer Color, Side 2:: | Orange |
| Molded Body Material, Side 2:: | TPU |
| Molded Body Material, Side 2:: | TPU |
| Molded Body Color, Side 2:: | Translucent |
| Flammability Class (Molded Body), Side 2:: | UL 94 HB |
| O-Ring Material, Side 2:: | FKM, green |
| Function Indicator, Side 2:: | 2xLEDs (PNP) |
| Fastening Torque (Attachment), Side 2:: | M 12x1: (50-60) Ncm, hand-tight |
| Function Indicator, Side 2:: | 3xLEDs (PNP) |
| UL-File:: | E315587 |
| UL-File:: | E315587 |
| Halogenfree:: | DIN EN 50267-2-1, IEC 60754-1, VDE 0482-267-2-1 |
| Halogenfree:: | DIN EN 50267-2-1, IEC 60754-1, VDE 0482-267-2-1 |
| Protection Degree / IP Rating Note:: | ** only if mounted and locked in combination with Hirschmann / Lumberg Automation connector. |
| Note Derating:: | Notice derating |
| Protection Degree / IP Rating Note:: | ** only if mounted and locked in combination with Hirschmann / Lumberg Automation connector. |
| 4729: | RST 4-RKWT/LED W 4-225/3 M |
| 934636749: | RST 4-RKWT/LED F 4-265/0,6 M |
| 14769: | RST 4-RKWT/LED F 4-251/0,6 M |
| 14787: | RST 4-RKWT/LED F 4-265/1 M |
| 11854: | RST 4-RKWT/LED F 4-225/3 M |
| 11876: | RST 4-RKWT/LED P 4-251/1,5 M |
| 8334: | RST 4-RKWT/LED P 4-225/3,5 M |
| 14229: | RST 4-RKWT/LED P 4-251/2,5 M |
| 3748: | RST 4-RKWT/LED F 4-225/20 M |
| 82907: | RST 4-RKWT/LED W 4-265/4 M |
| 75356: | RST 4-RKWT/LED W 4-265/5 M |
| 23729: | RST 4-RKWT/LED R 4-981/5 M |
| 15373: | RST 4-RKWT/LED W 4-265/7,5 M |
| 6484: | RST 4-RKWT/LED P 4-225/9 M |
| 17735: | RST 4-RKWT/LED P 4-225/10 M |
| 43762: | RST 4-RKWT/LED P 4-225/15 M |
| 92233: | RST 4-RKWT/LED P 4-225/20 M |
| 25804: | RST 4-RKWT/LED R 4-981/30 M |
| 7371: | RST 4-RKWT/LED P 4-225/30 M |
| ECCN: | |
| Ursprungsland: | CZ |
| EAN: | |
| Gewicht: | 0,06 kg |
| Länge: | 0,00 m |
| Breite: | 0,00 m |
| Höhe: | 0,00 m |