25023
RSFM 4
RSFM 4/20 M - M12 Standard Sensor/Actuator Receptacle Connector: Male, front mount, M12 - mating side, stranded wires - connecting side, 4-pin, A-coded, unshielded, metallic grey housing, 230 V AC/DC, 4 A. RSFM 4 - M12 Standard Sensor/Actuator Receptacle Connector: Male, front mount, M12 - mating side, solder contacts - connecting side, 4-pin, A-coded, unshielded, metallic grey housing, 230 V AC/DC, 4 A
M12 Standard Sensor/Actuator Receptacle Connector: Male, front mount, M12 - mating side, solder contacts - connecting side, 4-pin, A-coded, unshielded, metallic grey housing, 230 V AC/DC, 4 A. M12 Micro Receptacle connector, 4-pole combined FIXCON/ M12 male connector for front mounting, assembled stranded wire, solder contacts potted with epoxy, chassis side thread M20 x 1.5 (panel nut RSKFM 20). M12 Micro Receptacle connector, 4-pole, combined FIXCON/M12 male connector for front mounting, assembled stranded wire, solder contacts potted with epoxy, chassis side thread M16 x 1.5 (panel nut RSKFM 16). M12 Micro Receptacle connector, 4-pole combined FIXCON/M12 male connector for front mounting, solder connections, chassis side thread M16 x 1.5 (panel nut RSKFM 16). M12 Standard Sensor/Actuator Receptacle Connector: Male, front mount, M12 - mating side, stranded wires - connecting side, 4-pin, A-coded, unshielded, metallic grey housing, 230 V AC/DC, 4 A
| Product Family:: | Sensor / Actuator Connectors |
| Product Sub Family:: | M12 Standard |
| Product Sub Family:: | M12 Standard |
| Connecting Side:: | Solder Contacts |
| Connecting Side:: | Stranded Wires |
| Connector Type:: | Receptacle |
| Connector Type:: | Receptacle |
| Type of Contact / Gender:: | Male |
| Number of Pins:: | 4 |
| Coding:: | A |
| Attachment Type:: | Screw-Locking |
| Rated Voltage:: | 250 V |
| Rated Impulse Voltage:: | 2.5 kV |
| Operating Voltage:: | 230 V AC/DC |
| Rated Impulse Voltage:: | 2.5 kV |
| Contact Resistance:: | ≤ 10 mOhm |
| Rated Current*:: | 4 A |
| Mating Cycles:: | ≤ 100 |
| Contact Resistance:: | ≤ 10 mOhm |
| Thread Size:: | M16x1.5 |
| Mating Cycles:: | ≤ 100 |
| Ambient Temperature (Operation)*:: | - 25 °C - + 85 °C |
| Thread Size:: | M20x1.5 |
| Design Standard:: | IEC 61076-2-101 |
| Operating Temperature (UL):: | max. + 50 °C |
| Clearance / Creepage Distance:: | DIN EN 60664-1 (2008/01); VDE 0110-1 |
| Overvoltage Category:: | II acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Contact Base Material:: | CuZn |
| Clearance / Creepage Distance:: | DIN EN 60664-1 (2008/01); VDE 0110-1 |
| Contact Bearer Material:: | PA |
| Contact Base Material:: | CuZn |
| Flammability Class (Contact Bearer):: | UL 94 V-0 |
| Contact Bearer Material:: | PA |
| Housing Material:: | CuZn |
| Flammability Class (Contact Bearer):: | UL 94 V-0 |
| Housing Color:: | Silver |
| Attachment Material:: | CuZn |
| Attachment Plating:: | Nickel-plated |
| Housing Color:: | Silver |
| Fastening Torque (Attachment):: | M 12x1: (50-60) Ncm, hand-tight |
| Attachment Plating:: | Nickel-plated |
| RoHS Compliant:: | yes |
| Fastening Torque (Attachment):: | M 12x1: (50-60) Ncm, hand-tight |
| Protection Degree / IP Rating Note:: | * only if mounted and locked in combination with Hirschmann / Lumberg connector. On the installation side tightness has to be assured by taking proper measures. |
| Note:: | The receptacle connector is constructively intended for usage in IP67-products. To realise this protection class, the estimated location has to be designed accordingly. Further details see IEC 61076-2-101. Connection area must be epoxy potted. |
| 25023: | RSFM 4 |
| Number of Wires:: | 4 |
| Conductor material:: | Cu |
| Wire Insulation Material:: | PVC |
| Insulated Wire Diameter:: | ø 1.55 mm ± 0.1 mm |
| Ambient Temperature (Fixed Installation):: | - 40 °C - + 90 °C |
| Ambient Temperature (Flex Installation):: | - 20 °C - + 90 °C |
| UL Cable Type:: | AWM: 1007 |
| Flammability Class (Cable Jacket):: | DIN EN 60332-1-2, VDE 0482-332-1-2, IEC 60332-1-2, UL-VW1, CSA-FT1 |
| Core Colors:: | blue,brown, white, black |
| UL-File:: | E315587 |
| UL:: | cURus |
| RoHS Compliant:: | yes |
| Note Derating:: | * Notice derating |
| Protection Degree / IP Rating Note:: | * only if mounted and locked in combination with Hirschmann / Lumberg connector. On the installation side tightness has to be assured by taking proper measures. |
| Note:: | The receptacle connector is constructively intended for usage in IP67-products. To realise this protection class, the estimated location has to be designed accordingly. Further details see IEC 61076-2-101. Connection area must be epoxy potted. |
| UL Note:: | The receptacle connector is constructively intended for usage in IP67-products. To realise this protection class, the estimated location has to be designed accordingly. Further details see IEC 61076-2-101 |
| 80492: | RSFM 4/20/0,2 M |
| 26145: | RSFM 4/20/0,5 M |
| 9319: | RSFM 4/20/1 M |
| ECCN: | |
| Ursprungsland: | CZ |
| EAN: | |
| Gewicht: | 0,01 kg |
| Länge: | 0,00 m |
| Breite: | 0,00 m |
| Höhe: | 0,00 m |