18062
RST 4-RKWT/LED R 4-251/5 M
RST 4-RKWT/LED P 4-251 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR orange cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED W 4-225 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR black cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED W 4-265 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR grey cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED W 4-251 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR orange cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED P 4-29 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PVC orange cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED R 4-981 - RST 4-RKWT/LED R 4-981 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR orange cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED R 4-251 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR orange cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED P 4-377 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR yellow cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED R 4-225 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR black cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED F 4-265 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 2xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR grey cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED P 4-225 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR black cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED P 4-265 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR grey cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED F 4-225 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 2xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR black cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED F 4-251 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 2xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR orange cable, 4-wires, 0.34 mm²
Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 2xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR orange cable, 4-wires, 0.34 mm². Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR black cable, 4-wires, 0.34 mm². Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR orange cable, 4-wires, 0.34 mm². Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR grey cable, 4-wires, 0.34 mm². Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PVC orange cable, 4-wires, 0.34 mm². Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR yellow cable, 4-wires, 0.34 mm². Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 2xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR grey cable, 4-wires, 0.34 mm². RST 4-RKWT/LED R 4-981 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 3xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR orange cable, 4-wires, 0.34 mm². M12 Micro Actuator/sensor cordset, double-ended, 4-poles, male straight to female right angle connector with LED(F) operation and function indicator with self-locking thread and gray 22 gauge PVC molded cable. Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector with 2xLEDs (PNP), 10-30 V DC, 4 A; PUR black cable, 4-wires, 0.34 mm²
| brown: | white |
| brown: | white |
| Product Family:: | Sensor / Actuator Connectors |
| Brand:: | Lumberg Automation |
| Connector Type:: | Cordset, double ended |
| Shielding:: | Unshielded |
| Rated Voltage:: | 30 V |
| Rated Voltage (UL):: | 10-30 V DC |
| Rated Impulse Voltage:: | 0.8 kV |
| Operating Voltage:: | 10-30 V DC |
| Rated Current*:: | 4 A |
| Rated Current (UL)*:: | 4 A |
| Product Sub Family:: | M12 Standard |
| Attachment Type:: | Coupling Screw |
| Connector Design:: | Straight |
| Attachment Type:: | Coupling Screw |
| Number of Pins:: | 4 |
| Coding:: | A |
| Contact Resistance:: | ≤ 10 mOhm |
| Insulation Resistance:: | ˃ 10^9 Ohm |
| Mating Cycles:: | ≤ 100 |
| Ambient Temperature (Operation)*:: | - 40 °C - + 90 °C |
| Operating Temperature (UL):: | max. + 50 °C |
| Protection Degree / IP Rating**:: | IP65, IP67, IP68 (1 m / 24 h), IP69K |
| Design Standard:: | IEC 61076-2-101 |
| Pollution Degree:: | 3 acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Overvoltage Category:: | III acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Contact Base Material:: | CuSn |
| Contact Plating:: | Cu/Au |
| Contact Bearer Material:: | TPU |
| Contact Bearer Color:: | Orange |
| Flammability Class (Contact Bearer):: | UL 94 HB |
| Molded Body Material:: | TPU |
| Molded Body Color:: | Translucent |
| Fastening Torque (Attachment):: | M 12x1: (50-60) Ncm, hand-tight |
| Attachment Material:: | CuZn |
| Cable Number:: | 029 |
| Fastening Torque (Attachment):: | M 12x1: (50-60) Ncm, hand-tight |
| Note:: | Do not connect or disconnect under load. |
| Cable Number:: | 265 |
| Conductor Size:: | 0.34 mm² |
| Number of Wires:: | 4 |
| Minimal Bending Radius (Fixed Inst):: | ˃ 5 x D |
| Minimal Bending Radius (Flexible Inst):: | ˃ 10 x D |
| Cycles (Bending):: | ˃ 5 M |
| Cycles (Torsion):: | ˃ 5 M @ ± 360 °/1 m |
| Cable Jacket Material:: | PUR |
| Conductor material:: | Cu |
| Cable Jacket Material:: | PUR |
| Cable Jacket Color:: | orange |
| Wire Insulation Material:: | PP |
| Insulated Wire Diameter:: | ø 1.30 ± 0.10 mm |
| Insulated Wire Diameter:: | ø 1.30 mm |
| Ambient Temperature (Flex Installation):: | - 25 °C - + 90 °C (UL: + 80 °C) |
| Ambient Temperature (Drag Chain Inst):: | - 25 °C - + 60 °C |
| Attachment Type, Side 2:: | Coupling Nut |
| Cable Characteristics:: | Good microbes and hydrolysis resistance; Mainly plasticizer diffusion free; Exclusion of PVC and silicone; Free of lacquer wetting disturbing substances; Coldness flexibility |
| Cable Characteristics:: | Good microbes and hydrolysis resistance; Mainly plasticizer diffusion free; Exclusion of PVC and silicone; Coldness flexibilty; Free of lacquer wetting disturbing substances |
| Product Sub Family, Side 2:: | M12 Standard |
| Insulation Resistance, Side 2:: | ˃ 10^9 Ohm |
| Attachment Type, Side 2:: | Coupling Nut |
| Connector Design, Side 2:: | Angled |
| Coding, Side 2:: | A |
| Design Standard, Side 2:: | IEC 61076-2-101 |
| Contact Resistance, Side 2:: | ≤ 10 mOhm |
| Overvoltage Category, Side 2:: | III acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Mating Cycles, Side 2:: | ≤ 100 |
| Ambient Temperature (Operation), Side 2*:: | - 40 °C - + 90 °C |
| Design Standard, Side 2:: | IEC 61076-2-101 |
| Operating Temperature (UL), Side 2:: | max. + 50 °C |
| Pollution Degree, Side 2:: | 3 acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Molded Body Material, Side 2:: | TPU |
| Overvoltage Category, Side 2:: | III acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Flammability Class (Molded Body), Side 2:: | UL 94 HB |
| Contact Plating, Side 2:: | Cu/Au |
| Contact Plating, Side 2:: | Cu/Au |
| Flammability Class (Contact Bearer), Side 2:: | UL 94 HB |
| Contact Bearer Color, Side 2:: | Orange |
| Flammability Class (Contact Bearer), Side 2:: | UL 94 HB |
| Molded Body Material, Side 2:: | TPU |
| Molded Body Color, Side 2:: | Translucent |
| Attachment Material, Side 2:: | CuZn |
| Attachment Material, Side 2:: | CuZn |
| Function Indicator, Side 2:: | 2xLEDs (PNP) |
| Fastening Torque (Attachment), Side 2:: | M 12x1: (50-60) Ncm, hand-tight |
| Function Indicator, Side 2:: | 3xLEDs (PNP) |
| UL-File:: | E315587 |
| UL-File:: | E315587 |
| Halogenfree:: | DIN EN 50267-2-1, IEC 60754-1, VDE 0482-267-2-1 |
| RoHS Compliant:: | yes |
| Protection Degree / IP Rating Note:: | ** only if mounted and locked in combination with Hirschmann / Lumberg Automation connector. |
| Note Derating:: | Notice derating |
| 11866: | RST 4-RKWT/LED P 4-225/0,3 M |
| 44267: | RST 4-RKWT/LED P 4-265/0,6 M |
| 11901: | RST 4-RKWT/LED W 4-251/0,2 M |
| 44270: | RST 4-RKWT/LED P 4-265/1,5 M |
| 14787: | RST 4-RKWT/LED F 4-265/1 M |
| 43763: | RST 4-RKWT/LED P 4-225/2,5 M |
| 11876: | RST 4-RKWT/LED P 4-251/1,5 M |
| 75355: | RST 4-RKWT/LED W 4-265/2 M |
| 14229: | RST 4-RKWT/LED P 4-251/2,5 M |
| 53036: | RST 4-RKWT/LED R 4-251/10 M |
| 95188: | RST 4-RKWT/LED P 4-251/4 M |
| 2797: | RST 4-RKWT/LED P 4-225/7 M |
| 89791: | RST 4-RKWT/LED P 4-225/7,5 M |
| 15373: | RST 4-RKWT/LED W 4-265/7,5 M |
| 82908: | RST 4-RKWT/LED W 4-265/8 M |
| 75357: | RST 4-RKWT/LED W 4-265/10 M |
| 25571: | RST 4-RKWT/LED R 4-981/20 M |
| 92233: | RST 4-RKWT/LED P 4-225/20 M |
| 934636904: | RST 4-RKWT/LED P 4-251/20 M |
| 7371: | RST 4-RKWT/LED P 4-225/30 M |
| ECCN: | |
| Ursprungsland: | CZ |
| EAN: | |
| Gewicht: | 0,19 kg |
| Länge: | 0,00 m |
| Breite: | 0,00 m |
| Höhe: | 0,00 m |