108315
RSMV 3-106/40 M
RSMV 3-106 - M8 Standard Sensor/Actuator Single-Ended Cordset: Male, straight, 3-pin, A-coded, translucent body, 50 V AC / 60 V DC, 4 A; PVC grey cable, 3-wires, 0.34 mm²
M8 Standard Sensor/Actuator Single-Ended Cordset: Male, straight, 3-pin, A-coded, translucent body, 50 V AC / 60 V DC, 4 A; PVC grey cable, 3-wires, 0.34 mm²
| brown: | blue |
| Product Family:: | Sensor / Actuator Connectors |
| Product Sub Family:: | M8 Standard |
| Brand:: | Lumberg Automation |
| Connector Type:: | Cordset, single ended |
| Type of Contact / Gender:: | Male |
| Connector Design:: | Straight |
| Number of Pins:: | 3 |
| Coding:: | A |
| Shielding:: | Unshielded |
| Attachment Type:: | Coupling Screw |
| Rated Voltage:: | 60 V |
| Rated Impulse Voltage:: | 1.5 kV |
| Operating Voltage:: | 50 V AC / 60 V DC |
| Rated Current*:: | 4 A |
| Contact Resistance:: | ≤ 10 mOhm |
| Insulation Resistance:: | ˃ 10^9 Ohm |
| Mating Cycles:: | ≤ 100 |
| Ambient Temperature (Operation)*:: | - 40 °C - + 90 °C |
| Protection Degree / IP Rating**:: | IP65, IP67 |
| Design Standard:: | IEC 61076-2-104 |
| Pollution Degree:: | 3 acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Overvoltage Category:: | III acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Contact Base Material:: | CuSn |
| Contact Plating:: | Cu/Au |
| Contact Bearer Material:: | TPU |
| Contact Bearer Color:: | Orange |
| Flammability Class (Contact Bearer):: | UL 94 HB |
| Molded Body Material:: | TPU |
| Molded Body Color:: | Translucent |
| Flammability Class (Molded Body):: | UL 94 HB |
| Attachment Material:: | CuZn |
| Attachment Plating:: | Nickel-plated |
| Fastening Torque (Attachment):: | M 8x1: 30 Ncm, hand-tight |
| Cable Number:: | 106 |
| Conductor Size:: | 0.34 mm² |
| Number of Wires:: | 3 |
| Minimal Bending Radius (Fixed Inst):: | ˃ 3 x D |
| Minimal Bending Radius (Flexible Inst):: | ˃ 3 x D |
| Conductor material:: | Cu |
| Cable Jacket Material:: | PVC TM2 |
| Cable Jacket Color:: | grey RAL 7000 |
| Cable Diameter D:: | ø 4.90 mm |
| Wire Insulation Material:: | PVC TI2 |
| Insulated Wire Diameter:: | ø 1.60 mm |
| Ambient Temperature (Fixed Installation):: | - 30 °C - + 70 °C |
| Ambient Temperature (Flex Installation):: | + 5 °C - + 70 °C |
| Flammability Class (Cable Jacket):: | IEC 60332-1 , VDE 0482-265-2-1 , EN 50265-2-1 |
| Cable Characteristics:: | Mainly plasticizer diffusion free; Exclusion of silicone |
| RoHS Compliant:: | yes |
| Oil Resistance:: | Good chemical and oil resistance |
| Note Derating:: | Notice derating |
| Protection Degree / IP Rating Note:: | ** only if mounted and locked in combination with Hirschmann / Lumberg Automation connector. |
| Note:: | Do not connect or disconnect under load. |
| 59473: | RSMV 3-106/10 M |
| 59472: | RSMV 3-106/15 M |
| 59469: | RSMV 3-106/20 M |
| 2271: | RSMV 3-106/25 M |
| 108315: | RSMV 3-106/40 M |
| ECCN: | |
| Ursprungsland: | CZ |
| EAN: | |
| Gewicht: | 1,37 kg |
| Länge: | 0,00 m |
| Breite: | 0,00 m |
| Höhe: | 0,00 m |