915550
HM-MT-BT-GP-010040
Viator Bluetooth-HART-Schnittstelle HM-MT-BT-GP-010040
The Viator® Bluetooth® Interface is a point-to-point HART modem for temporary connection to HART field devices. The modem is operated by replaceable AAA batteries and can operate for approximately 20 hours. It attaches to a HART field device with 18-inch leads and test clips. The PC host uses an internal Bluetooth interface or a USB-to- Bluetooth converter to communicate with the modem.
| Battery type: | 3 x AAA-size batteries, 1.5 V DC, alkaline cells, type LR03 |
| Operating duration: | approx. 20 h (continuous operation) |
| Physical: | Bluetooth v2.0, Class 1, EDR |
| Transmitter frequency: | 2402 ... 2480 MHz (Bluetooth) |
| Transmitter radiated power: | 18 dBm |
| Detection range: | 100 m in air |
| Antenna: | integrated omnidirectional |
| Signal: | HART-compliant trapezoidal wave at 1200/2200 Hz |
| Radio and telecommunication terminal equipment: Directive 2014/53/EU: | EN 300 328 V2.1.1 , EN 301 489-17 V3.1.1 |
| RoHS: Directive 2011/65/EU (RoHS): | EN 50581:2012 |
| Hardware requirements: | any PC, PDA, laptop, or other computer with Bluetooth capability |
| Operating system: | Windows® , Windows Mobile® or any OS that supports Bluetooth COM port |
| FCC approval: | FCC Part 15 B , FCC ID: T9J-RN41-3 |
| IC approval: | ICES-003 , IC ID: 6514A-RN413 |
| Operating temperature: | -20 ... 50 °C (-4 ... 122 °F) |
| Storage temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Relative humidity: | 0 ... 95 % non-condensing |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: | HART I/O Interface cable , 20 AWG fine-strand , termination test clips |
| Material: | Polycarbonate |
| Dimensions: | 88 mm x 42 mm x 19 mm |
| Cable length: | 0.5 m |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | SG |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |