324435
KCD2-SLD-EX1.1065
Solenoid Driver
1-channel isolated barrier, 24 V DC supply (bus or loop powered), Output 65 mA at 10 V DC, Line fault transparency (LFT), Test pulse immunity, Housing width 12.5 mm, Up to SIL 3 acc. to IEC 61508pa. This isolated barrier is used for intrinsic safety applications. It supplies power to solenoids, LEDs and audible alarms located in a hazardous area. The device is controlled with a loop powered signal or a bus powered logic signal. The device is immune to the test pulses of various control systems. The device simulates a minimum load at the input. The minimum load can be activated and de-activated. The line fault transparency function can display a line fault in the field by a change in impedance at the switching input of the solenoid driver. A line fault is indicated by a red LED and output via the fault indication output or a switch contact.
| Signal type: | Digital Output |
| Safety Integrity Level (SIL): | SIL 3 |
| Connection: | terminals 5+, 6- loop powered Power Rail or terminals 9+, 10- bus powered |
| Rated voltage: | 19 ... 30 V DC loop powered |
| Input current: | 80 mA at 24 V |
| Power dissipation: | 1.3 W at 24 V |
| Load: | 150 Ω |
| Connection side: | control side |
| Connection: | terminals 5+, 6- |
| Test pulse length: | max. 2 ms from DO card |
| Signal level: | loop powered 1-signal: 19 ... 30 V DC 0-signal: 0 ... 5 V DC bus powered 1-signal: 15 ... 30 V DC (current limited at 5 mA) 0-signal: 0 ... 5 V DC |
| Rated current: | 0-signal: typ. 1.6 mA at 1.5 V DC; typ. 8 mA at 3 V DC (maximum leakage current DO card) 1-signal: ≥ 36 mA (minimum load current DO card) |
| Inrush current: | < 200 mA , 10 ms loop powered |
| Connection side: | field side |
| Connection: | terminals 1+, 2- |
| Internal resistor: | 80 Ω |
| Current: | typ. 65 mA |
| Voltage: | typ. 10 V |
| Current limit: | 65 mA |
| Open loop voltage: | typ. 16.4 V |
| Load: | nominal 0.05 ... 18 kΩ |
| Output II: | fault signal |
| : Connection: | terminals 7, 8 , non-intrinsically safe |
| : Contact loading: | 30 V DC/ 0.5 A resistive load |
| : Mechanical life: | 105 switching cycles |
| : Energized/De-energized delay: | ≤ 20 ms / ≤ 20 ms |
| Line fault detection: | signal at short-circuit RB < 25 Ω, lead breakage RB > 50 kΩ ; test current < 500 µA |
| Output/other circuits: | basic insulation according to IEC/EN 61010-1, rated insulation voltage 300 Veff |
| Output II/power supply: | basic insulation according to IEC/EN 61010-1, rated insulation voltage 32 Veff |
| Display elements: | LEDs |
| Control elements: | DIP-switch |
| Configuration: | via DIP switches |
| Labeling: | space for labeling at the front |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 (industrial locations) |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21:2012 , EN 61326-3-2:2008 For further information see system description. |
| Degree of protection: | IEC 60529:2013 |
| Protection against electrical shock: | EN 61010-1:2010 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: | screw terminals |
| Mass: | approx. 150 g |
| Dimensions: | 12.5 x 114 x 119 mm (0.5 x 4.5 x 4.7 inch) , housing type A2 |
| Mounting: | on 35 mm DIN mounting rail acc. to EN 60715:2001 |
| EU-Type Examination Certificate: | EXA 17 ATEX 0002 X |
| Electromagnetic compatibility: Marking: | II 3(1)G Ex nC ec [ia Ga] IIC T4 Gc II (1)D [Ex ia Da] IIIC I (M1) [Ex ia Ma] I |
| Electromagnetic compatibility: Output I: | Ex ia |
| Electromagnetic compatibility: Voltage: | 17.3 V |
| Electromagnetic compatibility: Current: | 220 mA |
| Electromagnetic compatibility: Power: | 947 mW |
| Supply: Maximum safe voltage: | 60 V (Attention! The rated voltage can be lower.) |
| Input: Maximum safe voltage: | 60 V (Attention! The rated voltage can be lower.) |
| Collective error message: Maximum safe voltage: | 60 V (Attention! The rated voltage can be lower.) |
| Galvanic isolation: Output I/other circuits: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, rated insulation voltage 300 Vrms |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 , EN 60079-7:2015 , EN 60079-11:2012 , EN 60079-15:2010 |
| UL approval: | E106378 |
| Directive conformity: Control drawing: | 116-0448 (cULus) |
| IECEx approval: IECEx certificate: | IECEx EXA 17.0001X |
| IECEx approval: IECEx marking: | Ex nC ec [ia Ga] IIC T4 Gc [Ex ia Da] IIIC [Ex ia Ma] I |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| Optional accessories: | - power feed module KFD2-EB2(.R4A.B)(.SP) - universal power rail UPR-03(-M)(-S) - profile rail K-DUCT-BU(-UPR-03) |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Singapur |
| EAN: | 4050143070640 |
| Вес: | 0,13 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |