317114
OMD8000-R2100-Y317114
2-D LiDAR Sensor
Multi-ray LED scanner for measuring the distance to an object, measuring method: PRT, measuring range: up to 8 m on white, 2x M12 plugs, Distance measurement using object, Two-dimensional measurement with no moving parts, Measurement using eye-safe LED technology, 88° scanning angle, CANopen interfacefa. The new 2-dimensional multi-ray LED scanner uses tried-and-tested Pulse Ranging Technology and boasts a wide range of user-friendly features. The eye-safe LED technology in the sensor allows it to be used by personnel in all working areas without posing a danger. The 11 emitter elements arranged side by side span a scanning range of 88 degrees, while the emitter LEDs set themselves apart through their large light spot. Measuring on a surface rather than on a point makes it easier to measure inhomogeneous surfaces. A further highlight is the absence of any moving parts such as a motor or bearings, which makes the device less complex in its design and more resistant to mechanical stress.
| Measurement range: | 0.2 ... 2 m (bw 6%) 0.2 ... 8 m (wh 90%) Max. 25 m Min. echo pulse width 2500 mm from 0.2 m ... 1 m |
| Light source: | IRED |
| Light type: | modulated infrared light , 850 nm |
| Measuring method: | Pulse Ranging Technology (PRT) |
| Scan rate: | 50 s-1 (1 scan = 11 measurements) |
| Scanning angle: | 88° |
| Diameter of the light spot: | 550 mm at 4 m (orthogonal) |
| Ambient light limit: | > 80000 Lux |
| Resolution: | 1 mm |
| MTTFd: | 123 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Operation indicator: | LED green |
| Data flow indicator: | LED red: CAN Error LED green: CAN Run |
| Function indicator: | LED yellow |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Ripple: | 10 % within the supply tolerance |
| No-load supply current: | ≤ 120 mA / 24 V DC |
| Protection class: | III |
| Time delay before availability: | < 3 s |
| Interface type: | CAN |
| Protocol: | CANopen, 250 kbit/s |
| Directive conformity: EMC Directive 2004/108/EC: | EN 60947-5-2:2007 |
| Standard conformity: Product standard: | EN 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2:2007 |
| Standard conformity: Standards: | EN 62471:2008 |
| Measured value noise: | 20 mm (1 sigma, 4 m on white, orthogonal) |
| Angle resolution: | 8 ° |
| Absolute accuracy: | +/- 50 mm (orthogonal) |
| UL approval: | cULus Listed, Class 2 Power Source, Type 1 enclosure |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -30 ... 60 °C (-22 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -30 ... 70 °C (-22 ... 158 °F) |
| Relative humidity: | 95 % , no moisture condensation |
| Housing width: | 81 mm |
| Housing height: | 45 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | 5-pin, M12x1 connector, standard (supply; color black) 5-pin, M12x1 connector, standard (RS 232; color grey; shielded) |
| Material: Housing: | plastic |
| Material: Optical face: | Lexan (PC) |
| Mass: | approx. 250 g |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | 4050143052820 |
| Вес: | 0,31 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |