310887
PCV80-F200-SSI-V19-GRAY
Optical reading head
Read head for incident light positioning system, SSI interface, Gray code, Non-contact positioning on Data Matrix code tape, Mechanically rugged: no wearing parts, long operating life, maintenance-free, High resolution and precise positioning, especially for facilities with curves and switch points as well as inclines and declines., Travel ranges up to 10 km, in X and Y directionfa
| Passage speed: | ≤ 12.5 m/s |
| Measuring range: | max. 10000 m |
| Light type: | Integrated LED lightning (red) |
| Read distance: | 80 mm |
| Reading field: | 40 mm x 25 mm |
| Resolution: | ± 0.1 mm |
| MTTFd: | 87 a |
| Mission Time (TM): | 43 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| LED indicator: | 7 LEDs (communication, alignment aid, status information) |
| Operating voltage: | 15 ... 30 V DC , PELV |
| No-load supply current: | max. 200 mA |
| Power consumption: | 3 W |
| Interface type: | SSI interface |
| Data output code: | Gray code, binary code , programmable |
| Monoflop time: | Tm = 10 µs |
| Clock frequency: | 100 ... 1000 kHz |
| Query cycle time: | ≥ 1 ms |
| Pause time: | ≥ 20 µs double request possible, if tp ≤ 10 µs |
| Interface type: | USB (serial comport) |
| Protocol: | 8E1 |
| Transfer rate: | 38.4 ... 460.8 kBit/s |
| Input type: | 1 to 2 functional inputs , programmable |
| Input impedance: | 26 kΩ |
| Output type: | 1 to 2 switch outputs , PNP , programmable , short-circuit protected |
| Switching voltage: | Operating voltage |
| Switching current: | 150 mA each output |
| Emitted interference: | EN 61000-6-4:2007+A1:2011 |
| Noise immunity: | EN 61000-6-2:2005 |
| Shock resistance: | EN 60068-2-27:2009 |
| Vibration resistance: | EN 60068-2-6:2008 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose, Class 2 Power Source, Type 1 enclosure |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Operating temperature: | 0 ... 60 °C (32 ... 140 °F) , -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) (noncondensing; prevent icing on the lens!) |
| Storage temperature: | -20 ... 85 °C (-4 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | 90 % , noncondensing |
| Connection type: | 8-pin, M12 x 1 connector |
| Housing width: | 70 mm |
| Housing height: | 70 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Material: Housing: | PC/ABS |
| Mass: | approx. 160 g |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Vietnam |
| EAN: | 4050143052684 |
| Вес: | 0,26 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |