302144
V1SD-G-3M-PUR-ABG-V45-G
Connection cable
Connection cable, M12 to RJ-45, PUR cable 4-pin, CAT5efa
| Number of pins: | 4 |
| Connection 1: | Male connector |
| Construction type 1: | straight |
| Threading 1: | M12 |
| Connection 2: | Male connector |
| Construction type 2: | straight |
| Threading 2: | RJ-45 |
| Operating voltage: | max. 48 V AC / 60 V DC |
| Operating current: | max. 4 A |
| Volume resistance: | 150 mΩ/m |
| Standard conformity: Standards: | CAT5 (IEC 11801:2002) , CAT5e (TIA 568B:2001) |
| Standard conformity: Specification: | connector M12 x 1 : IEC 61076-2-101 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) , stationary 0 ... 50 °C (32 ... 122 °F) , moving |
| Degree of protection: | IP67 / IP20 |
| Connection: | M12 x 1 connector, 4-pin, D-coded RJ-45 Category 5 , up to 100 MHz |
| Material: Contacts: | CuSn |
| Material: Contact surface: | Ni/Au |
| Material: Body: | TPU, black / PA |
| Material: Cable: | PUR |
| Material: Core insulation: | PE |
| Cable: | 2 pairs with 2 wires each with 2 fillers for the core |
| Material: Sheath diameter: | 6.7 mm |
| Material: Bending radius: | > 35 mm |
| Material: Color: | water blue (RAL 5021) |
| Material: Number of cores: | 4 |
| Material: Core cross-section: | 0.14 mm2 |
| Material: Conductor construction: | 7 x 0.15 mm ∅ |
| Material: Shield: | aluminum-lined polyester foil Tinned copper braiding, 65 % coverage |
| Material: Length: | 3 m |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Polen |
| EAN: | 4050143051656 |
| Вес: | 0,18 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |