296382
NBB20-L2M-A2-T-V1
Inductive sensor
Series: VariKont L ®, Housing material: PA-GF35, metal base Xylan coated, metal mounting flange Xylan coated., Output type: 4-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: Connector M12 x 1 , 4-pin, Degree of protection: IP69Kfa
| Rated operating distance: | 20 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 16.2 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.33 |
| Reduction factor rCu: | 0.31 |
| Reduction factor r304: | 0.74 |
| Reduction factor rBrass: | 0.41 |
| Output type: | 4-wire |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Switching frequency: | 0 ... 440 Hz |
| Hysteresis: | typ. 5 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 2 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| Off-state current: | 0 ... 0.5 mA |
| No-load supply current: | ≤ 20 mA |
| Operating voltage indicator: | LED, green |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| MTTFd: | 1230 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| EAC conformity: | TR CU 020/2011 |
| Protection class: | II |
| : Rated insulation voltage: | 253 V |
| : Rated impulse withstand voltage: | 4000 V |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F) |
| Connection type: | Connector M12 x 1 , 4-pin |
| Housing material: | PA-GF35 metal base Xylan coated metal mounting flange Xylan coated. |
| Sensing face: | PA-GF35 |
| Degree of protection: | IP69K |
| Mass: | 155 g |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | VN |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |