225907
OBE2000-R2-SE0
Thru-beam sensor
The nano sensor has been developed for a broad range of applications. It offers excellent durability and is exceptionally easy to install. The housing is compact and, with its 45° cable outlet, can be installed in the smallest spaces. New functional principles and functionality open up a range of new options. The abrasion-resistant lens allows long operating times close to the moving object. Thru-beam sensor for standard applications, miniature design, 2000 mm detection range, red light, dark on, NPN output, fixed cable, Ultra-small housing design, 45° cable outlet for maximum mounting freedom under extremely tight space constraints, Improvement in machine availability with abrasion-resistant, antistatic glass front, Extremely large detection range in Long Range Mode, Option of switching to high precision mode for greater switching accuracyfa
| Emitter: | OBE2000-R2 |
| Receiver: | OBE2000-R2-E0 |
| Effective detection range: | Long range mode: 0 ... 2 m High precision mode: 0 ... 200 mm |
| Threshold detection range: | Long range mode: 2.5 m High precision mode: 300 mm |
| Light source: | LED |
| Light type: | modulated visible red light , 630 nm |
| Angle deviation: | approx. 2 ° |
| Diameter of the light spot: | Long range mode: 150 mm at a distance of 2000 mm High precision mode: 0.5 mm at a distance of 50 mm |
| Angle of divergence: | approx. 2 ° |
| Optical face: | frontal |
| Ambient light limit: | EN 60947-5-2 : 30000 Lux |
| MTTFd: | 806 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Operation indicator: | LED green, statically lit Power on , short-circuit : LED green flashing (approx. 4 Hz) |
| Function indicator: | Receiver: LED yellow, lights up when light beam is free, flashes when falling short of the stability control ; OFF when light beam is interrupted |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC , class 2 |
| No-load supply current: | Emitter: ≤ 11 mA Receiver: ≤ 8 mA |
| Control input: | Emitter selection BK: not connected, Long Range mode BK: 0 V, High Precicion Mode |
| Switching threshold: | Teach-In input |
| Switching type: | NO contact |
| Signal output: | 1 NPN output, short-circuit protected, reverse polarity protected, open collector |
| Switching voltage: | max. 30 V DC |
| Switching current: | max. 50 mA |
| Voltage drop: | ≤ 1.5 V DC |
| Switching frequency: | approx. 800 Hz |
| Response time: | 600 µs |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| UL approval: | cULus Recognized, Class 2 Power Source |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 60 °C (-13 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -30 ... 70 °C (-22 ... 158 °F) |
| Housing width: | 7.5 mm |
| Housing height: | 24 mm |
| Housing depth: | 11.2 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | 2 m fixed cable |
| Material: Housing: | PC/ABS and TPU |
| Material: Optical face: | glass |
| Material: Cable: | PUR |
| Installation: | Fixing screws , 2 x M2 allen head screws included with delivery |
| Mass: | approx. 20 g Per sensor |
| Cable length: | 2 m |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | VN |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |