547961
MSI-TR2B-02
MSI-TR2B-02 - Safety relay
| Series: | MSI-TB |
| Functions: | Periodic function test, "Error" signal output, "Safety ON" signal output, Contactor monitoring (EDM), selectable, Start/restart interlock (RES), selectable |
| Restart: | Automatic, Manual |
| Type: | 2, IEC/EN 61496 |
| SIL: | 1, IEC 61508 |
| SILCL: | 1, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | Up to c, EN ISO 13849-1 |
| MTTFd: | 78 years, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 8.8E-08 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 2, EN ISO 13849 |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -20 ... 20 % |
| Current consumption, max.: | 200 mA, Without external load |
| Residual ripple: | -15 ... 15 % |
| Fuse: | External with max. 3.15 A semi time-lag |
| Number of digital switching inputs: | 4 Piece(s) |
| Type: | Digital switching input |
| Switching voltage high, min.: | 18.2 V |
| Switching voltage low, max.: | 2.5 V |
| Switching voltage, typ.: | 23 V |
| Voltage type: | DC |
| Function: | Control input for contactor monitoring (EDM) |
| Function: | Control input for receiver |
| Function: | RES/Start control input |
| Function: | Control input for Reset |
| Function: | Restart interlock control input |
| Number of safety-related switching outputs (OSSDs): | 2 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 3 Piece(s) |
| Type: | Safety-related switching output OSSD |
| Voltage type: | DC |
| Current load, max.: | 2,000 mA |
| Switching element: | Relay, NO |
| Switching element: | Relay, NO |
| Type: | Digital switching output |
| Switching voltage high, min.: | 18.2 V |
| Switching voltage low, max.: | 2.5 V |
| Switching voltage, typ.: | 23 V |
| Voltage type: | DC |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Function: | "Safety ON" signal output |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Function: | "Error" signal output |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Function: | Test signal output (transmitter) |
| Response time: | 20 ms |
| Start-up delay: | 2 s |
| Filter time: | 130 ms |
| Sensor response time on test request: | 0.5 ... 60 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Connection to device |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Spring-cage terminal |
| No. of pins: | 16 -pin |
| Connection cross sections: | 0.2 to 1.5 mm² |
| Dimension (W x H x L): | 22.5 mm x 111 mm x 114.1 mm |
| Housing material: | Plastic, Unreinforced polyamide PA |
| Net weight: | 200 g |
| Housing color: | Gray |
| Type of fastening: | Snap-on mounting |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 4 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 60 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 70 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 0 ... 95 % |
| Degree of protection: | IP 40 |
| Protection class: | II |
| Certifications: | TÜV Süd, c TÜV Rheinland US |
| US patents: | US 6,418,546 B |
| Customs tariff number: | 85371098 |
| eCl@ss 8.0: | 27371819 |
| eCl@ss 9.0: | 27371819 |
| ETIM 5.0: | EC001449 |
| ETIM 6.0: | EC001449 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,20 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |