547955
MSI-RM2B-02
MSI-RM2B-02 - Safety relay
| Series: | MSI-RM2B |
| Functions: | Signal conversion of electronic safety outputs on potential-free relay contacts |
| Restart: | Automatic |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | Up to 4 (depending on the category of the upstream protective device), EN ISO 13849 |
| B10d at DC1 (ohmic load): | 10,000,000 number of cycles, (2 A, 24 V) |
| B10d at AC1 (ohmic load): | 1,300,000 number of cycles, (0.5 A, 230 V) |
| B10d at DC13 (inductive load): | 10,000,000 number of cycles, (2 A, 24 V) |
| B10d at AC15 (inductive load): | 1,300,000 number of cycles, (0.5 A, 230 V) |
| B10d, low load: | 1,860,000 number of cycles |
| Protective circuit: | Fuse on switching output, upstream |
| Switching frequency, max.: | 36000 switching cycles/h |
| Continuous current per current path, max.: | 3 A |
| External contact fuse protection per current path: | 5 A quick-action, or 3.15 A delay-action |
| Permissible input line resistance, max.: | 50 Ω |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -20 ... 20 % |
| Number of safety-related switching outputs (OSSDs): | 2 Piece(s) |
| Type: | Safety-related switching output OSSD |
| Voltage type: | AC/DC |
| Switching element: | Relay, NO |
| Switching element: | Relay, NO |
| Pickup delay: | 20 ms |
| Regression delay: | 10 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Connection to device |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Spring-cage terminal |
| No. of pins: | 12 -pin |
| Connection cross sections: | 0.2 to 1.5 mm² |
| Dimension (W x H x L): | 17.5 mm x 111 mm x 114.1 mm |
| Housing material: | Plastic, PA 66 |
| Electrical contact material: | AgNi10 + 5 mm Au |
| Net weight: | 120 g |
| Housing color: | Gray |
| Type of fastening: | Snap-on mounting |
| Mechanical life time: | 10,000,000 actuation cycles |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 2 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | 0 ... 50 °C |
| Ambient temperature, storage: | -25 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 20 |
| Protection class: | II |
| Certifications: | TÜV NRTL US, c UL US |
| Customs tariff number: | 85371098 |
| eCl@ss 8.0: | 27371819 |
| eCl@ss 9.0: | 27371819 |
| ETIM 5.0: | EC001449 |
| ETIM 6.0: | EC001449 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,17 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |