547953
MSI-SR5B-02
MSI-SR5B-02 - Safety relay
| Series: | MSI-SR5B |
| Functions: | Double sensor monitoring, Automatic start/restart, Contactor monitoring (EDM), Cross circuit monitoring, Start/restart interlock (RES), selectable |
| Restart: | Automatic, Manual |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | e, EN ISO 13849-1 |
| MTTFd: | 73 years, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 1E-08 per hour |
| PFHD, nop = 4800: | 0.00000001 per hour |
| PFHD, nop = 28800: | 0.00000002 per hour |
| PFHD, nop = 86400: | 0.00000005 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 4, EN ISO 13849 |
| STOP category: | 0, IEC/EN 60204-1 |
| B10d at AC1 (ohmic load): | 400,000 number of cycles |
| B10d at DC13 (inductive load): | 4,000,000 number of cycles |
| Protective circuit: | Fuse on switching output, upstream |
| Switching frequency, max.: | 3600 switching cycles/h |
| Continuous current per current path, max.: | 2 A |
| Input current, max.: | 150 mA |
| External safeguarding for supply circuit: | 200 mA delay-action |
| External contact fuse protection per current path: | 5 A quick-action, or 3.15 A delay-action |
| Permissible input line resistance, max.: | 30 Ω |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -20 ... 20 % |
| Current consumption, max.: | Without external load |
| Number of safety-related switching outputs (OSSDs): | 2 Piece(s) |
| Type: | Safety-related switching output OSSD |
| Voltage type: | DC |
| Switching element: | Relay, NO |
| Switching element: | Relay, NO |
| Pickup delay, automatic start: | 350 ms |
| Pickup delay, manual start: | 50 ms |
| Regression delay: | 10 ms |
| Test pulse acceptance, max.: | 1 ms |
| Time window between 2 channels of a sensor, max.: | 60 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Connectible safety sensors (AOPDs): | Up to 2 AOPDs type 4, type 3 or type 2 self-testing |
| Connectible electro-mechanical safety devices: | Safety switches, E-Stop command devices, 1 and 2-channel |
| Function: | Connection to device |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Spring-cage terminal |
| No. of pins: | 16 -pin |
| Connection cross sections: | 0.2 to 1.5 mm² |
| Dimension (W x H x L): | 22.5 mm x 111 mm x 114.1 mm |
| Housing material: | Plastic, PA 66 |
| Net weight: | 170 g |
| Housing color: | Gray |
| Type of fastening: | Snap-on mounting |
| Mechanical life time: | 10,000,000 actuation cycles |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 4 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | 0 ... 55 °C |
| Ambient temperature, storage: | -25 ... 70 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 0 ... 95 % |
| Degree of protection: | IP 20 (terminals), IP 40 (housing) |
| Protection class: | II |
| Certifications: | c TÜV NRTL US, c UL US, TÜV Süd |
| US patents: | US 6,418,546 B |
| Customs tariff number: | 85371098 |
| eCl@ss 8.0: | 27371819 |
| eCl@ss 9.0: | 27371819 |
| ETIM 5.0: | EC001449 |
| ETIM 6.0: | EC001449 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,23 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |