547936
MSI-DT30B-02
MSI-DT30B-02 - Safety relay
| Series: | MSI-DT |
| Functions: | Cross circuit monitoring, One- or two-channel operation, Start/restart interlock (RES), selectable, Time-delayed shutdown (STOP1) |
| Restart: | Automatic, Manual |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | e, EN ISO 13849-1 |
| MTTFd: | 124 years, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 1,8E-09 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 4, EN ISO 13849 |
| STOP category: | 0, IEC/EN 60204-1 |
| B10d at DC13 (inductive load): | 400,000 number of cycles |
| B10d at AC15 (inductive load): | 400,000 number of cycles |
| Protective circuit: | Short circuit protected |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Connection to device |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Spring-cage terminal |
| No. of pins: | 16 -pin |
| Connection cross sections: | 1 x 0.2 to 2.5 mm², wire, 1 x 0.2 to 2.5 mm², wire |
| Dimension (W x H x L): | 22.5 mm x 111 mm x 114.5 mm |
| Housing material: | Plastic, Unreinforced polyamide PA |
| Net weight: | 231 g |
| Housing color: | Gray |
| Type of fastening: | Snap-on mounting |
| Mechanical life time: | 100,000,000 actuation cycles |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 3 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 55 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 20 (terminals), IP 40 (housing) |
| Certifications: | c UL US, TÜV Rheinland |
| Customs tariff number: | 85371098 |
| eCl@ss 8.0: | 27371819 |
| eCl@ss 9.0: | 27371819 |
| ETIM 5.0: | EC001449 |
| ETIM 6.0: | EC001449 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,25 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |